Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu - İdare Hukuku açısından bir inceleme -
Banking regulation and supervision agency - A study from the point of view of Administrative Law -
- Tez No: 128190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bankalar, devlet ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bankalar, piyasadaki para miktarını, yatırımları ve ekonomik kalkınmayı fazlasıyla etkilemektedirler. Bankaların esas fonksiyonu, halkın parasını mevduat adı altında toplayarak, krediye dönüştürmek ve devlet ekonomisinin hizmetine sunmaktır. Bankacılık, riskin çok fazla olduğu bir sektördür. Bir bankanın ödeyebilirliğini yitirmesi ve başarısızlığa uğraması, sadece mevduat sahiplerini etkilemekle kalmayıp, bankacılık sektöründe de zincirleme bir etki yapmaktadır. Bunun üzerine, genel bankacılık krizleri yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bankacılık krizleri, aynı zamanda devlet ekonomisi üzerinde de fazlasıyla olumsuz bir etki yapmaktadır. Bu nedenle, bankaların etkin bir şekilde denetlenmesi zorunludur. Denetimin amacı, mevduat sahiplerini korumak ve bankacılık alanındaki riskleri en aza indirmektir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, öncelikle devlet ve ekonomi ilişkisi üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, devletin ekonomideki rolü ve ekonomiye müdahalesinin nedenleri incelenerek, ekonomik kamu düzeni ve ekonomik kolluk kavramlarına değinilmiştir. Daha sonra, devlet-ekonomi ilişkisinden yola çıkılarak, bankanın tanımı, bankaların kuruluşu, türleri, hukuki nitelikleri ele alınmıştır. Ayrıca bankaların devlet ekonomisindeki rolü ve bankalara devlet müdahalesinin nedenleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, bankaların denetim süreci ele alınmıştır. Bankacılık alanında düzenleme yapma, bankaları denetleme ve yaptırım uygulama görev ve yetkileri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na aittir. Bundan dolayı, bu bölümde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kuruluşu, kuruluş nedenleri, hukuki niteliği ve yapısı ayrıntılı olarak vincelenmiştir. Ayrıca, bağımsız idari otorite olarak, BDDK'nın Türk idari teşkilatı içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun görev ve yetkileri hakkında ayrıntılı bir incelemeye yer verilmiştir. BDDK, bankacılık alanında çok önemli görev ve yetkilere sahiptir. Bu nedenle, BDDK'nın denetlenmesi de zorunludur. Ancak, BDDK, hiyerarşik ve idari vesayet denetimlerine tabi değildir. BDDK'nın üç şekilde denetlenmesi mümkündür. Bunlar BDDK'nın mali açıdan denetimi, Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetimi ve yargısal denetimidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSRACT Banks are major players and have a very important situation in economy. They affect the quantity of money in the financial market, the investments and the economic progress. The main function of the banks is to collect funds from depositers and to give these funds as credit. Banking is a very risky sector. The insolvency and the failure of a bank do not only affect the depositers, but also can causes a domino effect in the banking sector. Hereupon, general banking crises become inevitable. At the same time, banking crises have a strong negative impact on the state economy. For that reason, effective banking supervision is obligatory. The aim of this supervision is to protect depositer from banking crises and to reduce the risks in banking sector. Our study consists of three sections. In the first section, first of all, the relation between the state and economy has been accentuated. In order to explain this relation, the role of the state in economy and the reasons of the state intervention in economy have been examined and economic public order and economic police have also been mentioned. Then, definition of bank, establishment of the banks, kinds of the banks and their legal characteristics have been explained. Moreover, the role of the banks in state economy and the reasons of the state intervention in the banks have been emphasized. In the second section, the supervision process of the banks has been examined. The duties and the authorities that are regulating banking sector, supervising the banks and applying sanction, have been given to Banking Regulation and Supervision Agency. Therefore, the establishment of Banking Regulation and Supervision Agency, reasons of the establisment, its legal characteristic and the organisation have been examined inclusively. Also, as an independent administrative authority, the situation of Banking Regulation and VIISupervision Agency in Turkish administrative organization has been tried to determine. In the third section, the duties and the authorities of Banking Regulation and Supervision Agency have been mentioned inclusively. Banking Regulation and Supervision Agency has very important duties and authorities in banking sector, so it also has to be supervised. But it is not subjected to hierarchic or administrative tutelage supervision. Briefly, Banking Regulation and Supervision Agency can be supervised in three ways. These are financial supervision, supervision by Supervision Committee of State and the jurisdictional supervision. VIII