Çözücü temelli üre formaldehit reçinelerinin elde edilmesi ve özelliklerinin belirlenmesi
Production of solvent based urea formaldehyde resins and determination of its properties
- Tez No: 128196
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Anahtar Kelimeler : Üre Formaldehit Reçinesi, Metilollenme, Kondenzasyon, Bütanol, Fırın Kurumalı BoyaBu çalışmada, çözücü temelli üre formaldehit reçinelerinin elde edilmesindeki tepkime koşullan belirlenerek, elde edilen bütile üre formaldehit reçinesi fırın kurumalı sanayi boyası içinde bağlayıcı bileşen olarak kullanıldı. Üre ile formaldehitin tepkimesi temel olarak metilollenme ve bunu takip eden kondenzasyon polimerizasyonu işlemlerini içeren iki adımdan oluşan bir süreçtir. Metilollenme basamağında, üre ile formaldehit alkali ortamda sıcaklık etkisiyle tepkimeye sokularak metilol üre ve türevlerini içeren bir karışım elde edildi. Çözücü olarak bütanol ilavesinin ardından asidik ortamda kondenzasyon polimerizasyonu gerçekleştirildi. Ortamda bulunan bütanol ve su azeotropik karışımı vakum kullanılarak alındı. Elde edilen bütile üre formaldehit reçinesi, fırın kurumalı sanayi boyasında bağlayıcı bileşen olarak kullanıldı ve boya saç plakalar üzerine uygulanılarak yapılan testler sonucunda elde edilen boyanın performansı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Keywords : Urea Formaldehyde Resin, Methylolation, Condensation, Butanol, Stoving PaintIn this research, reaction conditions was determined for production of solvent based urea formaldehyde resins, the obtained resin was used as cross-linking agent at stoving paint. The performance of paint was evaluated by application sheet iron panel. The reaction of urea and formaldehyde basically a two step process which contain methylolation followed by condensation. In the first step, urea and formaldehyde interreacted at an alkaline pH and with effect of temperature to form a mixture of methylolureas and their derivatives. After the addition of butanol as solvent polycondensation reaction was practiced under acidic condition. The azeotropic mixture which contains butanol and water was removed from system with vacuum distilation. Finally, butylated urea formaldehyde resin was obtained and its performance was evaluated as using cross-linking agent at stoving paint.