Sıvı yağlarda eser metal zenginleştirilmesi için yeni bir yaklaşım
In liquid oils a new approach for preconcentration of trace metal
- Tez No: 447476
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Ayçiçek yağı, bebek yağı, alabalık yağı, atık kızartma ve tulumba tatlısı atık yağ örneklerinde bulunan kurşun, kobalt, nikel ve mangan' ın yağ fazından ayrılması ve zenginleştirilmesinde derin ötektik çözücü temelli yeni bir sıvı faz mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde kolin klorür-üre' den oluşan derin ötektik çözücü kullanılmıştır. Ekstraksiyon sonrası analit derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edilmiştir. Pb(II), Co(II), Ni(II), Mn(II)' nin ekstraksiyon verimi üzerine etkili olan derin ötektik çözücü türü ve hacmi, asit türü ve hacmi, örnek hacmi ve sıcaklığı gibi analitik parametreler optimize edilmiştir. Önerilen yöntemin doğruluğu yağ örneklerine yapılan ekleme-geri kazanma çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Geliştirilen yöntem en son olarak farklı özellikteki yağların ve atık yağların analit içeriğinin analizine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new liquid phase microextraction method based on deep eutectic solvent was developed for separation and preconcentration of lead, cobalt, nickel and manganese from oil phase found in samples of sunflower oil, baby oil, trout, waste frying oil and syrup-soaked pastry oil. A choline chloride deep eutectic solvent was used in this method. After extraction, analytical concentrations were determined by flame atomic absorption spectrometry. Effects of analytical parameters such as type and volume of deep eutectic solvent, sample volume, and temperature on extraction efficiency of Pb(II), Co(II), Ni(II), Mn(II) were optimized. Accuracy of suggested method was controlled by addition-recovery studies to oil samples. The developed method was finally applied to oils and waste oils with different properties for analyte content analysis.