Karia bölgesi (Güney-Batı Ege) tarihsel su yapıları
Ancient water conveyances of Karia region (South-West Turkey)
- Tez No: 128232
- Danışmanlar: PROF. DR. N. ORHAN BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
vn ÖZET Bu çalışmada, Karia Bölgesindeki antik kentlerin tarihsel su yapıları özellikle de su iletim sistemleri incelenmiştir. Karia Bölgesi, Anadolu'nun (Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti) güneybatı köşesinde yeralmakta olup batıdan Ege Deniziyle; güneyden Akdenizle; kuzeyden Büyük Menderesle (tarihsel adı Meander), doğudan Dalaman Çayı ile (tarihsel adı Indos) sınırlanmıştır. Yalnızca yüzey araştırmalarıyla sınırlı olan bu çalışma T.C Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün onayı ile gerçekleştirilmiştir, incelenen kentlerin çok azı üstünde daha önce çalışılmıştır. Bu çalışmayla antik kentlerin çoğu kez itibar edilmeyen yüzü ele alınmış, varoluşlarının diğer bir yüzüne böylelikle yeni bir bakış açısı getirilmiştir. Bu çalışma antik yerleşimlerin su yapılarını bir bütün olarak ve bölgesel bazda içine almaktadır. Zaman kısıtı nedeniyle Karia Bölgesi ve yalan çevresindeki 30 kentle kısıtlandırılmıştır. Bunlardan birçoğunun üstünde ilk kez çalışılmıştır. Bu çalışmayla su yollarında arazi çalışması yapılmış, su yapılarının fotoğrafları çekilmiş, arşivlenmiş ve çağdaş hidrolik yaklaşımlar ve formülasyonlar gözönünde tutularak kapasiteleri belirlenmiştir. Bu kalıntılar insanlık aleminin ortak kalıtlarıdır. Keşfedilmeleri yalnızca bulundukları ülkedeki arkeolojik araştırmalara yeni ufuklar getirmeyecek aynı zamanda tüm bilim dünyasına da katkıda bulunacaktır. Yusuf Ersel TANRIOVER
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT In this study, the historical water structures, mainly water supply systems of ancient cities settled in Karia Region have been investigated. Karia Region is located in the southwest corner of Anatolia (modern Türkiye) bordered by Aegean Sea from west; Mediterranean from south; by Great Menderes (ancient name Meander) from north and by Dalaman River (ancient name Indos) from east. This study restricted with only surface investigations has been realized under the approval of Ministry of Culture, General Directory of Statues and Museums. Very little amount of the investigated cities has been previously studied. With this study, mostly unrecognizable face of ancient cities has been handled, so a new sight-angle has been brought to another side of ancient existence. This study that covers water structures of ancient settlements at regional basis as a whole, is restricted with only 30 cities in Karia Region and its surroundings because of time limitation. Most of them have been studied at first time. With this study, the water lines have been visited, photographed, archived, drawn and their capacities determined under the consideration of modern hydraulic approaches and formulas. These remains are the mutual heritages of humanity. So, their discoveries shall bring some new horizons to the archeological investigations not limited with the country that they exist but also to whole scientific world. Yusuf Ersel TANRIÖVER