Asal gamma halkalarında sol türev
Left derivation on prime gamma rings
- Tez No: 128233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin birinci bölümünde halka ve T - halkaları ile ilgili tanım ve genel bilgiler ile tezde temel olarak alınan problemler ifade edildi ve bu konularda önceden yapılanlar özetlendi İkinci bölümde ise ortaya konulan sonuçlara esas olan çalışmalar kronolojik bir sıra ile verilmiştir. 3.1 ve 3.2 Bölümlerde halkalar teorisinde bilinen bazı sonuçlar sol türevli asal T- halkalarında ispatlandı. 3..3 Bölümde yine halkalar teorisinde bilinen bazı sonuçlar modül değerli sol türevli T - halkalarında ispatlandı. 3.4 Bölümde halkalar teorisinde simetrik bi - türevler ilgili baza çalışmalar simetrik bi - türevli T - halkalarında ispatlandı. 3.5 Bölümde ise T - halkalarında bilinen bazı sonuçlar d türevi yerine k- türev kullanılarak genelleştirildi.
Özet (Çeviri)
It has been given definitions and some general information that based on our studies and problems about ring and T- ring in Chapter 1. The results has been summarized that based on our main studies which are given and proved by other authors in Chapter 2. Some results have been proved in prime T - rings with left derivations which are known in ring theory in Chapter 3.1 and 3.2. In Chapter 3.3; Some results have been proved about left derivations with module values. Some results have been given about symmetric bi - derivations in Chapter 3.4. In Chapter 3.5 Some results have been generalized which are known in gamma rings, taking k - derivatins instead of derivation d.