Katkı maddelerinin basınç dayanımına etkisi
The Effect of admixtures on concrete compressive strength
  1. Tez No: 128242
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Denizli de beton üretiminde genellikle kullanılan ageraga, çimento ve katkı malzemeleri ile beton numuneler hazırlanarak, bu katkıların basınç dayanımına etkisi incelenmiştir. Ayrıca mineral katkı maddelerinin de değerlendirilmesi amacıyla Yatağan Termik Santrali atık uçucu küllerinin beton üretiminde katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Bu araştırmalım ilk aşamasında; kimyasal ve mineral beton katkıları ile ilgili bir literatür taramasına gidilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında; kimyasal katkılar tanıtılmış ve Yatağan uçucu küllerinin fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü aşamasında ise; seçilen kimyasal katkılar ve Yatağan Santralinden temin edilen uçucu küller ile hazırlanan beton numunelerinin fiziksel özellikleri, taze betonun işlenebilirliği, su ihtiyacı ve sertleşmiş betonun zamana bağlı olarak basınç dayanımı yapılan deneyler sonucunda gözlenmiştir. Farklı özellikteki katkılar ile üretilen her beton serisinin basınç dayanımı; belirli bir yaştaki kontrol betonunun performansı dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Bu araştırma sonunda; seçilen kimyasal katkıların ve uçucu külün zamana bağlı performansları ve maliyeti dikkate alınarak yapılan irdelemeler ile en optimum çözümün %20 uçucu kül katkılı ve Rhebouıld-716 kimyasal katkılı beton numuneleri olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca Yatağan uçucu külü verimli bir mineral katkıdır ve beton sektöründe değerlendirilmelidir. Ayşegül AKGÜL
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, concrete samples are prepared from aggregate, cement and admixtures generally used in Denizli and the effects of these admixtures on pressure strength is also used as concrete admixture for the evaluation of mineral admixtures. In the first phase of this investigation, a literature review about chemical and mineral concrete admixture is made. Chemical admixtures are introduced in the second part and physical, chemical and mineralogic properties of Yatağan fly ashes are investigated. In the third phase of the study, physical properties of fly ash obtained from Yatağan Plant and prepared concrete samples, fresh concrete processing, water requirement and time dependent pressure strength of tough concrete is observed with experiments. The pressure strength of each concrete series prepared from admixtures of various properties is compared with the performance of a control concrete of specific age. As a result of this study, the optimum solution is found to be the usage of %20 fly ash and Rheobuild 716 chemical admixture in concrete samples keeping in mind the time dependent performances. Ayşegül AKGÜL