Silis dumanı ve akışkanlaştırıcı ilavesinin tam dolgulu kaya saplamalarının dayanımına etkisi
Effect of silica fume and superplasticizer on the grout material of fully-grouted rockbolts
- Tez No: 178501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, çimento dolgulu kaya saplamalarının taşıma kapasitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ile ilgilidir. Bu amaçla bazalt bloklara yerleştirilen saplamalar üzerinde yapılan saplama çekme deneyleri sonucunda saplama kapasitesi ile dolgu maddesinin basınç ve makaslama dayanımı ve kür süresi arasındaki ilişki incelenmiştir. Farklı oranlarda hazırlanan dolgu maddesi karışımları içinde, en yüksek dayanımı %8 silis dumanı içeren dolgu karışımı göstermiştir. Saplama çekme dayanımına bakıldığında ise su/çimento oranı 0,40 olan dolgu karışımı en düşük dayanımı gösterirken diğer karışımlar 28 günlük kür süresinde aynı dayanımı göstermiştir.Araştırmalar, saplama kapasitesi ile farklı özellikteki dolgu karışımlarının yapışma kapasitelerinin ve dayanımlarının kür süresine bağlı olarak aralarındaki ilişkinin nasıl olduğunu, ayrıca dolgu karışımlarına eklenen silis dumanı ve akışkanlaştırıcı katkı maddelerinin yapışma dayanımını nasıl etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is related with the factors that effect the load capacity of fully grouted rockbolts. For this aim, bolts were embedded into bazalt blocks. Relationship between grout material ? compressive and shear strength and curing time were investigated in the laboratory. A grout material concrete showed the highest compressive that including %8 silica fume. Water ? binder ratio was 0,40 amount of grout mixture displayed the lowest bolt load strength. Other mixtures showed same strength for 28 curing time.Current investigation showed how bolt capacity, bonded capacity in mixtures having different properties connected curing time. Also showed how effect of addition cilica fume and plasticizer on fully grouted rockbolts.