Karma yem üretiminde değirmen tipi, öğütme derecesi ve karıştırma süresinin broiler performansı üzerine etkisi
The Effect of mill type, degree of grinding and mixing time in mixed feed production on the performance of broiler chicks
  1. Tez No: 128309
  2. Yazar: SERKAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu araştırma, değirmen tipi, öğütme derecesi ve karıştırma süresinin broiler performansı üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür.256, günlük yaştaki broilerler izokalorik ve izonitrojenik, farklı partikül büyüklüğü ve karışım homojenitesine sahip ve iki farklı değirmende (çekiçli ve valsli değirmenler) öğütülmüş olan yemlerle beslenmişlerdir. Deneme 2X2X2 faktoriyel deneme düzeninde hazırlanmış olup 6 hafta sürdürülmüştür. Araştırmanın öğütme denemeden elde edilen sonuçlar incelendiğinde; valsli değirmenlerin çekiçli değirmenlere göre daha etkin enerji tükettiği belirlenmiştir. Ayrıca partikül büyüklüğünün değişik seviyelerde hazırlanması ile değirmenlerde özgül enerji tüketimi değerlerinin değiştiği saptanmıştır. Broilerlerin performanslarına ilişkin sonuçlara bakıldığında değirmen tipi, öğütme derecesi ve karıştırma süresinin vücut ağırlığını etkilemediği buna karşılık yem tüketimi ve yemden yararlanma değerlerinin değirmen tipi ve partikül büyüklüğüne bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Değirmen Tipi, Karıştırma Süresi, Partikül Büyüklüğü, Rasyon, Broiler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of mill type, particle size and mixing time on broiler performance. Two hundred and fifty six,day-old broiler chicks were fed with isocaloric and isonitrogenic diets, differing particle size distirbution, mixing homogeneity, and were ground in two different mills (hammer and roller mills). The experiment was designed in 2 X 2 X 2 factorial arrangements and conducted for six weeks. When the results from experiment were examined as grinding phase; it was noted that roller mills are more energy efficient than hammer mills. Besides, different particle size reducing levels (fine or coarse) change specific energy consumption of mills. The results on broiler performance demonstrated that while mill type, particle size and mixing time did not effect body weight, it was estimated that feed comsumption and conversion were changed by mill type and particle size KEY WORDS:Mill Type, Particle Size, Mixing Time, Ration, Broiler