Eğirdir yöresindeki mevcut peyzaj değerlerinin turizm açısından değerlendirilmesi
Investigation of the present landscape components of Eğirdir district in terms of tourism
- Tez No: 128341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Doğal, sosyal ve kültürel özellikleri barındıran alanlar, turizm ve rekreasyon etkinliklerine olanak sağlayan önemli mekanlardır. Turizm ve rekreasyon etkinlikleri, bu tür ortamların çekiciliklerine bağlı gelişerek, doğal ve kültürel çevreyi kullanmaktadır. Dünyadaki turizm olayları incelendiğinde, bu tür etkinliklerin çoğunlukla yaz aylarında ve kıyı alanlarında gerçekleştiği görülmektedir. Ancak, yerleşim ve sanayi tesislerinin aşın ve bilinçsizce gelişmesi sonucu mevcut doğal ve sosyo-kültürel değerler üzerinde önemli bozulmalara yol açmaktadır. Göller bölgesi içinde yer alan Eğirdir Yöresi, sahip olduğu konum, klimatik ve jeomorfolojik, özellikleri ile 4 mevsime uygun rekreasyon etkinliklerine imkan sağlamaktadır. Turizm potansiyeli yüksek olmasına rağmen mevcut kaynak değerleri etkin ve rasyonel bir biçimde değerlendirilmemektedir. Bu tez çalışması ile, Eğirdir yöresindeki mevcut peyzaj kaynak değerleri ve kullanıcı özellikleri irdelenmiş, mevcut ve gelecekte kaynak kullanımına ilişkin sorunlar ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Eğirdir, Peyzaj, Turizm, Rekreasyon
Özet (Çeviri)
Eğirdir districts is rich in natural and historical environmental values and social and cultural traits are the important places of tourism and recreational activities. Tourism and recreational activities, which are developed in regards with the atractiveness of such places, are made of those natural and cultural environment. When events of tourism all over the world are examined, it could be observed that such activities usually take place during summer months. However, since developing residences and facilities tend to use sources more than before, they affect natural, historical and the cultural values negatively and thus corruption starts. Inspite of the fact that the district is gradually getting more intensive in terms of tourism and recreation during the four seasons, there haven't been any serious problems yet. In the areas of these natural and cultural resources, the problems related with the use of those resources where tourism and recreational activities are concentrated can not be ignored and the purpose of this study is what can be done to prevent the spread of such problems of the district. In this study, natural and cultural traits to be developped İn the district of Eğirdir have been investigated and analized in order to detect the tourism and the recreational potentials in the region. KEYWORDS: Eğirdir, Landscape, Tourism, Recreation