Enformasyon teknolojilerindeki gelişmelerin kullanıcı ve kent mekanı üzerindeki etkilerinin kentsel tasarım bağlamında incelenmesi
The Examination of the effetcs of information technologies on the user and urban space in the meaning of urban design
- Tez No: 128384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
VÎI ÖZET Enformasyon teknolojilerinin kullanıcı ve kent mekanı üzerindeki etkilerini inceleyen bu çalışma, enformasyon teknolojilerinin yeni bir çağı getiren bir kurtarıcı mı yoksa küresel güçlerin yeni oyunu mu olduğu konusunda farklı görüşlerin tuttuğu tüm köşeleri değişim olgusunu gözeterek aktarmaya çalışmaktadır. Değişim, modern dönem başlangıç noktası kabul edilerek ele alınmıştır. Takip eden postmodern dönem ve devamında karşımıza çıkan küreselleşme; kentlerin, bu döneme kadar hiç karşılaşmadıkları karmaşık bir süreci beraberinde getirmiştir. Değişim, kentleri oluşturan üç temel öğeyi- zaman, kullanıcı ve mekanı- hedef seçmiştir. Kentsel Tasarım denkleminin tüm öğeleri Enformasyon Teknolojileri ile sonsuz bir dönüşüm sürecine girmiştir. Kentler; küreselleşmenin gaz hali olan enformasyon teknolojilerini solumaktadırlar. Kentsel Tasarım ise hiç sabiti kalmayan bu denklemi sil baştan düşünerek değerlendirmek durumundadır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY This study examing the effects of information technologies on the user and urban space, is the product of a strive watching the fact of transition, looking for if information technologies is a rescuer or the new game of global power. The postmodern period of time fallowing the modern term, and globallization itself have brought together a complicated process which the cities had never came face to face before. The transition, targets the three main elements-time, user and space- form the cities. All the elements of urban design eguality are now in an endless transition process by the effects of Information Technologies. The cities are breathing the Information Technologies, the gass state of globallization. Urban design has to estimate this equality which has no firm anymore.