Yeni kentleşme bağlamında komşuluk birimi tasarım ilkeleri: İstanbul Alkent 2000 yerleşimi üzerinde bir inceleme
- Tez No: 128385
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada kentlerde kalabalık, kirlilik, yoğun ve kalitesiz yapılaşma, kişiliksiz ve kimliksiz mekanlar ve bütün bunlar sonucunda oluşan kentsel kriz ile bu krizin kentliler üzerinde yarattığı baskı ve sosyal sorunlara geleneksel yerleşmelerdeki doğrulan - komşuluk birimi ölçeğinde tasarım - kullanarak bir çözüm getirme arayışında olan yeni kentleşme kavramı örnekleri ile incelenerek daha sonra yapılacak yeni yerleşmelere rehber olabilecek komşuluk birimi tasarım kriterlerini oluşturabilmek amaçlanmıştır. Komşuluk birimi, yem kentleşme, kamusal alan, özel alan ve kentsel kod sistemi bu çalışmada sık olarak kullanılan anahtar kelimelerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the new urbanization concept in search of traying to bring a solution by using the rights concurrent with traditional settlements - a concept in the scale of neighbourhood community - for the elimination of the pressure and the social problems brought onto people by the urban crises as a result of the dense population, contamination, intensive and inferior quality of structuralization, distinction and identity lacking locations which are peculiar to the cities, being examined with examples, it was aimed to formulate the criterion for a neighbourhood community concept which would serve for a guide in the new settlements. In this study, Neighbourhood Community, New Vrbanism, Public Area, Private Area and Urban Code System, are the key words frequently used. n