Endüstriyel önemi olan polimerlerin değişik çözgen içeren çözelti ortamlarındaki bazı temel fizikokimyasal faktörlerin belirlenmesi
Determination of main physicochemical factors of industrial polymers in solution phase which contains different solvents
  1. Tez No: 128416
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeştli endüstriyel polimerik maddelerin çözelti ortamındaki adsorbsiyon özellikleri incelenmiştir. POM (polioksimetilen, PA6 NATUREL, PA6 GFR30 GRİ ve PC'nin (polikarbonat)) su ve toluen içeren ortamdaki hacim ve yoğunluk değişmeleri belirlenmiştir. Çözgen ile yüzey değişikliğine uğratılan polimerlerin, 30, 40, 50 ve 60 °C'de 50, 100, 150 ve 200 ppm başlangıç konsantrasyonuna sahip Cu2+, Co2+ ve Zn2+ iyonlarını içeren çözelti ortamlarından bu iyonların adsorblanmasına ilişkin Langmuir ve Freunlich katsayıları ( a ve n) belirlenmiştir. Bu katsayıların sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Ayrıca bu sıcaklık aralığında herbir başlangıç konsantrasyonundaki adsorbsiyon entalpileri hesaplanarak entalpi değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the properties of various industrial polymeric substances which ara dissolute were investigated Changes of volume and density of POM, PA6 NATUREL, PA6 GFR30 GRİ in solutions which contain water and toluol were determined. Langmuir and Freundlich adsorption- coefficients (a and n) of polymers surface of which were modiflcated with solvent are related to adsorption degrees of Cu+2, Co+2 and Zn+2 ions from solvent phase which contains Cu+2, Co+2, Zn+2 ions at various initial concentrations namely 50 ppm, 100 ppm, 150 ppm, 200 ppm. The experiments for every systems were repated at 30 °C, 40 °C, 50 °C and 60 °C. The changes of this of this coefficients with temperature were investigated. In the other step, the enthalpies were determined in this temperature range for each initial concentration of polymers.