Hindi besi reyonlarına fitaz enzimi katmanın besi performansına ve kesim özelliklerine etkileri
The effect of phytase enzyme addition to turkey fattening diets on fattening performance and slaughter characteristics of turkeys
  1. Tez No: 128423
  2. Yazar: ŞADIMAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET HİNDİ BESİ RASYONLARINA FİTAZ ENZİMİ KATMANIN BESİ PERFORMANSINA VE KESİM ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Bu araştırma hindi besi rasyonlarına farklı düzeylerde fitaz enzimi ilavesinin hindilerin besi performansı ve bazı kesim ve karkas özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada, 15 haftalık yaşta 125 adet Amerikan Bronz x Betina melezi erkek hindi palazı ile yürütülmüş ve 98 gün süren denemede hindiler her grupta 25 adet hindi bulunacak şekilde şansa bağlı olarak 5 gruba ayrılmışlardır. Araştırmada %0, 0.05, 0.10, 0.15 ve 0.20 fitaz enzimi içeren 5 farklı hindi besi rasyonu kullanılmıştır. Rasyonlarda mineral kaynaklı fosfor ek yemi (DCP vb. ) kullanılmamıştır. Deneme başlangıcından itibaren her iki haftada bir kontrol tartımı yapılarak, hindilerde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı belirlenmiştir. Deneme sonunda her gruptan şansa bağlı olarak seçilen 15 hindide bazı kesim ve karkas özellikleri saptanmıştır. Besi başlangıç ağırlığı ortalama 4.2 kg olan hindilerin besi sonu canlı ağırlıklarının; 10.0±0.18 ve 9.3±0.11 kg arasında değiştiği belirlenmiştir. Hindilerin besi süresince toplam canlı ağırlık artışları gruplara göre sırasıyla; 5.2± 0.12, 5.7±0.13, 5.2±0.13, 5.8±0.13 ve 5.9±0.17 kg, hindilerin besi süresince günlük ortalama canlı ağırlık artışları ise sırasıyla; 53.3±1.26, 58.0±1.35, 52.5±1.34, 58.8±1.34 ve 60.1 ±1.73 g olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu ve 3. gruptaki (%0.10 fitaz enzimi) hindilerin besi süresince toplam canlı ağırlık artışları ve günlük ortalama canlı ağırlık artışları 2., 4. ve 5. gruplarda bulunan hindilerden önemli düzeyde düşük bulunmuştur (PO.05). Hindilerin besi süresince günlük ortalama yem tüketimleri ise gruplara göre sırasıyla; 386.9, 405.0, 376.4, 409.8 ve 405.7 g olarak belirlenmiş ve 3. grup hariç rasyonlarına fitaz enzimi ilave edilen grupların yem tüketimlerinde artış gözlenmiştir. Araştırma sonucunda hindi besi rasyonlarına fitaz enzimi ilave edilmesinin hindilerin canlı ağırlık artışını, yem tüketimini ve yemden yararlanmayı arttırdığı (F
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF PHYTASE ENZYME ADDITION TO TURKEY FATTENING DIETS ON FATTENING PERFORMANCE AND SLAUGHTER CHARACTERISTICS OF TURKEYS The research was carried out to determine the effects of added phytase enzyme to turkey fattening diets on fattening performance, some slaughter and carcass characteristics of turkeys. The research was performed with 125 American Bronz x Betina cross breed male turkeys that were 15 weeks old and fattening period was 98 days. Different phytase enzyme dosages (0, 0.05, 0.10, 0.15 and 0.20%) added turkey fattening diets that were not including inorganic phospohorus (DCP etc.). From the beginning of the experiment every two weeks, live weight, live weight gain, feed intake and feed conversion ratio were determined. Some slaughter and carcass characteristics were determined on randomly selected 15 turkeys from each group at the and of experiment. Average initial weights were 4.2 kg and final weights of groups were determined 10.0±0.18 and 9.3±0.11 kg as. At the fattening period total live weight gain of the groups were 5.2± 0.12, 5.7±0.13, 5.2±0.13, 5.8±0.13 and 5.9±0.17 kg respectively. Avarage daily live weight gain of the groups were 53.3±1.26, 68.011.35, 52.5±1.34, 58.8±1.34 and 60.1 ±1.73 g respectively. Total live weight gain and avarage daily live weight gain of control and 3th groups (added phytase enzyme 0.10%) were found significantly lower than the other groups (PO.05). Daily avarage feed intake were 386.9, 405.0, 376.4, 409.8 and 405.7 g respectively. Addition of phytase enzyme to turkey fattening diets except the 3th group increased feed intake of the groups.