Polyester ve polyester-selüloz karışımı kumaşlarda ütüleme şartlarının haslıklar üzerine etkisinin araştırılması
An Investigation on the effect of ironing conditions on the fastness properties of the polyester and polyester-cellulose blend fabrics
- Tez No: 128422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Bu çalışmada, konfeksiyon işletmelerinde yapılan ütüleme şartlarının PES ve PES / Selüloz karışımı kumaşların haslıkları üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle, polyester lifleri; polyester liflerinin boyanması, ısıl işlemler sırasında ortaya çıkan ve haslık problemlerine neden olan termomigrasyon olayı konusunda detaylı bir kaynak araştırması yapılmıştır. Deneylerde % 100 Polyester mikrolif ve Polyester / Selüloz karışımı kumaşlar kullanılmıştır. İşletme şartlarında dört farklı renge boyanmış olan kumaş numunelerine, konfeksiyon işletme şartlarında farklı sıcaklıklarda (140-200°C) ütüleme işlemi uygulanmıştır. Ayrıca bu dört farklı kumaşa bitim maddesi ( yumuşatıcı ) uygulanarak konfeksiyonda tekrar ütüleme işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra bu iki grup kumaş numunelerinin zamana bağlı olarak ( 1 gün, 10 gün, 20 gün sonra ) yıkama haslık testleri ve sürtünme haslık testleri yapılmış ve sonuçlar hem istatistiksel olarak hem de grafiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar ve deneysel çalışma sonuçlarına göre; konfeksiyon şartlarında ütüleme işlemi uygulanan kumaşlarda renk değişimi gözlenmektedir. Açık renklerde daha kolay renk farklılıkları meydana gelmektedir. Uygulanan ütüleme sıcaklıkları yaş haslıkları da etkilemektedir.Ütüleme sıcaklığının artmasıyla yaş haslıklarda kötüleşme meydana gelmekte ve komşu beyaz polyester kumaş lekelenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Termomigrasyon, haslıklar, dispers boyarmadde, ütüleme sıcaklığı, bitim maddeleri, polyester kumaş.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT An investigation on the effect of ironing conditions on the fastness properties of the poliester and poliester-cellulose blend fanrics. In this study, the effects of ironing conditions which treated in confection, were investigated, on fastness of PES and PES / Cellulose mixture fabrics. In the study, firstly PES fibres, dyeing of PES fibres and in the subject of thermomigration which arised during heat treatments and caused problems of fastness, were did a literature investigation in details. In the experimental study, 100% PES Mcrofibre and Polyester/ Cellulose mixture fabrics were used. Fabrics samples which were dyed in four different colors in dyehouse conditions, were applied ironing operation in different temparatures (140-200°C ) at confection conditions. Additionally, four different fabrics were treated with finishing agents ( softener ) and were ironed in confection conditions again. And then, of these two groups of fabric samples, measurements of color change, wetfastness test and rubfastness test which dependent on the time ( after 1, 10, 20 days ) were performed and results estimated as both statistical and graphical representations. According to in this experimental study and investigation's results; fabric's colors which were applied ironing operations in confection conditions, changes more easy. Ironing temparatures effect also wetfastness. When ironing temparatures increase, wetfastness was deteorated and white polyester fabric was stained. KEYWORDS: Thermomigration, fastness, disperse dyes, ironing temparatures, finishing agents, polyester fabrics.