Kısa mesafe optoelektronik ses iletişim sisteminin tasarımı
Short distance optoelectronic voice communication system design
- Tez No: 128446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELDAR MUSAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, optoelektronik iletişim tekniklerinin incelenmesi, bu konuda yapılan çalışmaların araştırılması ve araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ışığında kısa mesafe ses iletişim sisteminin tasarımı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde bu çalışmanın önemi, amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde çalışma kapsamı dahilinde kaynak araştırması yapılarak, bu konu ile ilgili mevcut çalışmalar incelenmiş, elde edilen bilgiler özet halinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde bu konudaki teorik bilgiler sunularak bu bilgiler ışığında bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemin çalışma karakteristikleri incelenerek gerekli ölçümler yapılmış ve yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve tasarlanan sistemin geliştirilebilir yanları öneriler ile birlikte verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Optoelektronik iletişim sistemi, ışın vericiler, fotoalıcılar, ses işareti, kızılötesi, frekans modülasyonu, transempedans kuvvetlendiricisi, alçak geçiren filtreleme, gürültü analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, investigations of the optoelectronic communication systems, literature about this subject and a system designing using the information of this research are considered. In the first chapter, the purpose, importance and the scope of this work are given. In the second chapter, the researches in the literature of this subject are investigated and the information obtained from this investigation is given. In the third chapter, the theoretical information of this subject is given and a system is designed by using this information. The operating characteristics of the system are analysed, some required measurements are made and interpreted. In the fourth chapter, the results of this work are explained and some alternatives about improvement of this system are given. KEYWORDS Optoelectronic communication system, light emitters, photodetectors, voice signal, infrared, frequency modulation, transempedans amplifier, low-pass filtering, noise analyzing.