Armürlü dokuma makinelerinde dokunabilecek çift katlı desenlerin araştırılması
The investigation of design in double cloth woven with dobby loom
- Tez No: 128445
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL RİFAT ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında, armürlü dokuma makinalarında dokunabilecek çift katlı desenler araştırılmıştır. İlk bölümde, çalışmanın amacı ile çift katlı kumaşların desenlendirilmesine dair çok temel açıklamalar sunulmuştur. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklar özet halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde kullanılan materyaller belirtilmiş ve bu tezin yapılmasında izlenen metot adım adım anlatılmıştır. Dördüncü bölümde bu metodun uygulanması sonucunda elde ettiğimiz elli adet şekil bulgu olarak sunulmuştur. Son bölümde ise elde ettiğimiz bulgular kullanılarak desenlendirmeyi etkileyen faktörler belirlenmiş ve etkileri yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Çift Katlı Kumaş, Desen, Armür, Tasarım, Bezayağı, Dimi, Örgü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The formation of designs in double cloth with dobby loom has been investigated in this study. The objective of this study has been given in the first part together with some basic knowledge concerning the formation of design in double cloth. An outline of the literature survey has been given in second part. Astep by step explanation of the method used in this study has been given and the materials used in this study has been indicated in the third part. İn the fourth part, the results which we have obtained as a result of the aplication the method involved in this study. Using the results we have obtained the factors which have influence on the designs have been determined and an analysis of these factors has been given in the last part. KEY WORDS Double Cloth. Pattern, Dobby, Design, Plain, Twill