Minimization of instantaneous total harmonic distortion of currents for three-phase switching power converters
Üç fazlı anahtarlamalı güç çeviricilerinde akımlardaki ani toplam harmonik distorsiyonun minimizasyonu
- Tez No: 128512
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİF ŞABANOVİÇ, DR. AHMET ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 3 fazlı Anahtarlamalı Güç Çeviricileri ve 3 fazlı Elektrik Makinalarının akımlarındaki, Ani Toplam Harmonik Distorsiyonu azaltacak şekilde kontrol edilebilmesi için gerekli anahtar pozisyonlarının üretilmesine ilişkin, ayrık zamanda bir kontrol yöntemi önerilmektedir. Bu yaklaşım, 6 anahtarlı Darbe Genlik Modülasyonu üreten 3 fazlı anahtarlama matrisinin, tüm 3 fazlı evirici, 3 fazlı doğrultucu ve 3 fazlı elektrik makinalar için tekleştirilmiş modelini ve Direkt Kayan Kipli Denetim ilkesini temel almaktadır. Klasik izleme algoritmaları, kontrol vektörünün seçimini doğru yapabilirler ve fakat zamanlamasını yapamazlar çünkü anahtarlama zamanı, hatanın daha önceden belirlenmiş histerezis sınırlarına temasıyla gerçekleşmektedir. Fakat bu tip bir yaklaşım, taşıyıcı temelli algoritmalarla kıyaslandığında özellikle düşük dereceden harmonikler yüzünden büyük bir harmonik bozulmaya sebebiyet vermektedir. Anahtarlama Algoritmasının iyiliği ise hem doğru vektörün seçimi, hem de doğru zamanlamanın yapılmasıyla belirlenmektedir. önerilen yaklaşım, Ani Toplam Harmonik Distorsiyon tanımıyla Harmonik distorsiyonu gerçek zamanda hesaplamakta, izleme hatasını minimize edecek şekilde kontrol vektörlerini hesaplamakta, ardından Toplam Harmonik Distorsiyon Minimizasyon ilkesine göre bir kontrol peryodu içinde iki kontrol vektörünün zamanlamasını hesaplamaktadır. Çalışmada, 3 fazlı Yukarıya doğru doğrultucunun ve 3 fazlı Aşağıya doğru eviricinin önerilen yaklaşımla benzeşimi yapılmış, ve klasik Röle kontrolüyle olan karşılaştırmalı benzeşim sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work studies an application of the discontinuous control approach to the design of the current control loop in switching power converters and electrical drives. The role of the current control loop is to generate the switching patterns that will determine the sequence and the duration ON and OFF states of the switches. The reduction of the Instantaneous Total Harmonic Distortion of the currents for 3~Phase Switching Power Converters and 3~Phase Electrical machines is being selected as additional requirement determining the switching matrix operation. The approach is based on the Direct Sliding Mode principle and the unified approach for control of a PWM 3-phase switching matrix with six switches, common for 3-phase inverters, rectifiers as well as 3-phase machines. Conventional tracking control algorithms may provide the proper selection of switching vector but not the proper timing since switching timing occurs only when the control error is contacted pre-set hysteresis bounds. However this generates significant harmonic distortion especially low order harmonic distortion compared with carrier based algorithms. The quality of the switching control algorithm is determined by both the proper selection of switching vector and the proper switching timing. The presented algorithm evaluates harmonic distortion in real time with instantaneous THD definition and sequentially selects two switching vectors in one control period in order to minimize the tracking error and timing is determined according to the THD minimization theorem. The simulation of the approach is performed on both Boost Rectifier and Buck Inverter, and comparative simulation results with Relay Control approach are given. IV