Ankara koşullarında sulanabilir 10 hektarlık bir tarım işletmesi için en uygun mekanizasyon modelinin tespiti
The Determining of optimum field machinery system for a farm which has 10 hectares irrigable area in Ankara conditions
- Tez No: 1209
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA SULANABİLİR 10 HEKTARLIK BÎR TARIM İŞLETMESİ İÇİN EN UYGUW MEKANİZASYON MODELİNİN TESPİTİ Mustafa VATANDAŞ Ankara Üniversitesi Pea Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1987, Sayfa: 87 tfüri : Prof. Dr. Güngör YAVUZ CAN Prof.Dr.Bilge ERDİLLER Doç. Dr. Masa AYIK Bu çalışmada, öngörülen işletmeye en uygun meka nizasyon modelini belirleyebilmek amacıyla, ülkemizdeki traktör güç gruplarına uygun alet ve makine setleri be lirlenmiştir. Makine setlerinin oluşturulmasında, traktö rün effektif motor gücü ile ekipmanların faydalı kapasite değerleri göz önüne alınmıştır. Bu amaçla, traktörün mak simum effektif motor gücünün $ 90 *ı maksimum kuyruk mili gücü olarak alınmış ve yüklenme bu değerin $> 85* i ile sınırlandırılmıştır. Yüklenme oranı İ» 85' i aştığında, ekipman ölçüsü bir boy küçültülmüştür. Oluşturulan doğrusal programlama modeline iliş kin problem, simpleks yöntemle bilgisayarda çözümlenmiş tir. Elde edilen çözümde set-A olarak belirtilen 30 BG*ne sabip olan traktör ve buna uygun tarım makineleri seti, işletmenin net kârını maksimize etmiştir. Model işletme nin ürün deseni ise 5 na buğday, 3,069 ba ayçiçeği, 1,5 ha patates ve 0,431 ba şeker pancarı olarak belirlen miştir. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal mekanizasyon modeli, makine seti, doğrusal programlama, simpleks yöntem, yüklenme oranı, sabit gider ler, değişen giderler, ürün deseni.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Blasters Thesis THE DETERMINING OF OPTIMUM FIELD MACHINERY SYSTEM FOR A FARM WHICH HAS 10 HECTARES IRRIGAEDE AREA IN ANKARA CONDITIONS Mustafa VATANDAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisors Prof.Dr. Güngör YATOCAN 1987, Page: 87 Jury: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof.Dr.Bilge ERDÎLLER Assoc. Prof.Dr. Musa AYIK In this study, the optimum field machinery system was determined. According to tractor power levels, implement widths were calculated. While determining,the optimum implement widths, the maximum PTO power was considered 90 percent of maximum engine power. However, implements were driven 85 percent of maximum PTO power. If the load exceeded 85 percent of maximum PTO power, the implement size was reduced to the next smaller size to avoid overloading the tractor. A computer program was developed for solving the linear programming problem by the simplex algorithm for the maximization of net profit of farm. In the result understand that, system-A included a 30 HP tractor and matching implements maximized the net profit of farm. The production pattern is 5 ha wheat, 3,069 ha sunflower, 1,5 ha potato and 0,431 ha sugar beet. I KEY WORDS: Agricultural mechanization model, field machinery system, linear programming, simplex algorithm, percent loading, fixed coets, variable costs, production pattern.