Zonguldak bölgesindeki doğal omayan çevresel değişimlerin uydu görüntü verileri ile analizi
Analysis of non-natural environmental changes using remotly sensed data in Zonguldak region
- Tez No: 128532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN BÜYÜKSALİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZONGULDAK BÖLGESİNDEKİ DOĞAL OLMAYAN ÇEVRESEL DEĞİŞİMLERİN UYDU GÖRÜNTÜ VERİLERİ İLE ANALİZİ Murat ORUÇ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmam : Yrd.Doç.Dr. Gürcan BÜYÜKSALİH Eylül 2002, 105 sayfa. Günümüzde uydulardan elde edilen uzaktan algılama verilerinin, bilgisayar teknolojisine ve görüntü işleme tekniklerine bağlı olarak değerlendirme olanağının ortaya çıkması, spektral yansıtmaya bağlı olarak sınırlandırılabilmesi mevcut arazi kullanımının saptanmasına ve çevre değişimlerinin zamansal olarak belirlenmesine olanak vermiştir. Bu çalışmada uzaktan algılama verisi ve topoğrafik veriler kullanılarak, Zonguldak bölgesindeki doğal olmayan çevresel değişimlerin analizi yapılmıştır. Bu amaçla, bölgeye ait 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalar, ortofoto haritalar, hava fotoğrafları ile 19.05.1992 tarihli Landsat 5 TM uydu verisi kullanılmıştır. Topoğrafik haritalar kullanılarak uzaktan algılama verisi UTM projeksiyon sistemine dönüştürülerek arazi ile entegrasyonu sağlanmıştır. Uydu verisi sınıflandırılarak bölgenin arazi bilgilerine ulaşılmış ve yersel verilerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ile üretilen verilerle, bölgede değişik veri gurupları belirlenerek incelemeler yapılmış ve bunlarla ilgili bilgiler eldeÖZET (devam ediyor) edilmiştir. Bu bilgiler sonucu, Zonguldak Taşkömürü İşletmeleri maden sahalarının ve Çatalağzı Elektrik Santrali'nin atıklarının yapmış olduğu çevresel etkiler görülmüş, boyutları görsel ve sayısal olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca Filyos Çayı'nın yapmış olduğu denizdeki kirlenme de görsel ve sayısal olarak verilmiştir. Uydu verisi üzerinde bu etkiler göz önüne alınarak analizler yapılmış, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda bölgede meydana gelen doğal olmayan çevresel değişimlerin boyutu ve önemine dikkat çekilmiş ve bu konuda öneriler ele alınmıştır. Bu çalışma ile Uzaktan Algılama' nın gücü, kolaylığı, etkinliği ve hızı ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler : Uzaktan Algılama, Dijital Görüntü İşleme, Görüntü Sınıflandırma Bilim Kodu : 616.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis ANALYSIS OF NON-NATURAL ENVIRONMENTAL CHANGES USING REMOTELY SENSED DATA IN ZONGULDAK REGION Murat ORUÇ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Thesis AdvisonAssist. Prof. Dr. Gürcan BÜYÜKSALİH September 2002, 105 pages. With the emergence of processing capability using computer and digital image processing techniques, and spectral reflectance classification, remotely sensed data can be used for determining land usage and tracing temporal changes on environment. In this study non-natural environmental change analysis has been made using remote sensing and topography data. For this task topographic maps at the 1:25000 scale, orthophotos, aerial images, and Landsat TM data are utilized. Geocoding of the remotely sensed data is accomplished by ground control points chosen in the scene. Data have been processed for classification and the results are compared with the ground truth. The results are also interpreted in order to extract information about the land usage in the test field: Environmental effects of the Zonguldak Hardcoal Corporation, Çatalağzı Electrical Power Plant, and the pollution caused by Filyos River have been visualised and quantified. TakingABSTRACT (continued) these effects into account many analyses are made on the satellite data. In view of the results gained attention is attracted about the non-environmental change in the region. The study concludes with showing the power of remote sensing, its simplicity about dealing with the complex real world, and its effectivity. Key Words : Remote Sensing, Digital Image Processing, Image Classification Science Code: 616.04.01 vi sue n^ı-rr; *3ucr^ ^