Güneş enerjili kurutma fırınında kurrutma havası neminin kontrolü
The control of the humidity of the drying kiln with solar energy
- Tez No: 128531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Silim Uzmanlığı Tezi GÜNEŞ ENERJİLİ KURUTMA FIRININDA KURUTMA HAVASI NEMİNİN KONTROLÜ İlhan CEYLAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Ana bilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Sezayi YILMAZ Haziran 2002, 160 sayfa Günümüzde endüstriyel ürünlerin kurutulmasında, büyük oranda, birincil enerji kaynaklan kullanılmaktadır. Son yıllarda bu kaynakların maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının kullanımı özelliklede güneş enerjisinin verimli kullanılması çalışmaları ağırlık kazanmıştır. Hangi enerji kaynağı kullanılırsa kullanılsın kurutma işleminde karşılaşılan en büyük problem kurutma havasının tekrar çevrimde kullanılamamasıdır. Bu sistemde güneş enerjili destekli bir kereste kurutma fırınında nem yoğunlaştırması yapabilecek bir nem kontrol ünitesi tasarlanarak kurutma havasının tekrar çevrimde kullanılabilirliği deneysel olarak araştırılmıştır. Sistemin nem kontrol ünitesinde, ortalama %72 bağıl neminde, 37 °C kuru termometre sıcaklığında 1 kg nemli havadan, 10 °C pulverize su sıcaklığı ile 8 gram nem çekilmesi elde edilmiştir. Tasarlanan ünitenin kurutma işlemlerinde kurutma havası nemini alabileceği ve gerektiğinde nemlendirme de yapabilmesi sistemin tercih nedeni olacağı düşünülmektedir. Anahtar kelimeler : Kurutma, Nem alma, Kereste. Bilim Kodu : 626.11.01 İH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Science Thesis THE CONTROL OF THE HUMIDITY OF THE DRYING AIR IN THE DRYING KILN WITH SOLAR ENERGY İlhan CEYLAN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departman of Mechanical Education Thesis Advisor : Assist Prof. Dr. Sezayi YILMAZ June 2002, 160 Pages Today primary energy sources are mainly used in drying industrial products. In recent years, more emphasis has been given alternative energy sources especially solar energy owing to the high cost of these sources. Whatever energy sources is used, the greatest problem faced on drying process is that the drying air cannot be re-cyled. In this system, the re-cyling of drying air has been experimented a moisture unit which can provide dehumidify in a timber drying kiln supported by solar energy. 8 gram of dehumidify can be obtained with average 72 % relative humidify, 37 °C of dry heat in 1 kg humidity weather and with 10 °C spray water in the humidity unit of the system. It is thought that dehumidify can be managed and moisturing can also be carried out as it is wanted in the drying processes of the planed unit. Key Words : Drying, Dehumidify, Timber Science Code: 626.11.01 tv