Development, design and contruction of an electronic unit for use in suppression of stuttering
- Tez No: 1286
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
DZET KEKEMELİ?İN GİDERİLMESİNDE KULLANILAN BİR ELEKTRONİK BİRİMİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ CEYANİ, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Elk.Elektr. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Halil BENGİ September 1987 77 sayfa Konuşma ve duyma sisteminin geciktirilmesi (Delayed Auditory Feedback), kekemelerin konuşma kalitelerinin iyileştirilmesinde ge niş yeri olan ve başarı ile uygulanan bir terapatik yöntemdir. Bu yöntem yardımı ile, konuşmacı kendi sesini normalden saniyenin altın da bir gecikme süresinden sonra duyar. Tasarlanan DAF sistemi, tama men yarıiletken elemanlarla yapılmış olup, diğer elektro-mekanik sis temlerden daha avantajlıdır. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT, DESIGN AND CONSTRUCTION OF AN ELECTRONIC UNIT FOR USE IN SUPPRESION OF STUTTERING CEYANİ, Ahmet M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisors : Prof. Dr. Halil BENGİ September, 1987 77 pages Delayed auditory feedback (DAF) is a therapeutic method which has been widely and successfully used to improve the quality of speech of stutterers. The speaker is made to hear the sounds of his voice a fraction of a second later than normal. The designed DAF system, described in this work, is a fully solid-state device that has some advantages aver electro-mechanical systems. -Ill-