Computer aided map projections
- Tez No: 1285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA PROJEKSİYONLARI OLGAY, Rasm suna YURseK Lisans Tezi: EleKtrlK ve EleKtroniK HUH. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Fatlü CANATAN Ey itli I9ö7 ; 213 sayfa Bu çalışmada nernangl ibir Harita Eilglslni depolamaR ve analiz etmeR üzere Kullanılanı leceK l>lr Dllgisayar programı geliştirilmiştir. Temel amaç otomatiK Haritacı 11K yöntemleri ile narı ta migismm oaiıa nıziı Dir şeKiıae eiae ea.1 İem lecegini görmeK ve anadolu Uölgesl için sayısaliaştırılmış Harita nilgi Kütupnaneslnin uygunluğunu araştırmaKtır. Bunun yanısıra geliştirilen programın Haritacı HK ya aa Dllgisayar Konusunda deneyimsiz Kişiler taraf iman aa Kolayca Kul lanı lanı 1 mır olması ve farKlı Di lgi sayarlara fazla vlHît çalışma gereKtirmeden adapte edilebilinir olması da gereKmeRtedir. çalışmayı tig ana HaşliK altında toplamaK mttmKündur: Verl BanKasi, Bilgisayar işlemi ve GrafiR çiRtısı. Harita yapımında Kullanılan EirçoR bilgi graflKsel olaraK Kağıt üzerinde ve bava fotoğraflarında bulunmaRtadır. Bu bilgilerin bilgisayar işleminde Kullanılabilmesi için sayı çiftleri nallne getirilmesi gereKmeRtedir. çizgilerin ve noKtalarm say isal laşt ir ı iması. sayısallaştırıcı gibi modern araçlarla olduRça Hızlı Dir şeKilde gerçeKleştiri lmeKtedir. çalışma stîresince bilgiye ulaşılması ve çözümlenmesinde KullanılmaK üzere çeşitli veriformiarı incelenmiş ve Dunların arasından en uygun olanı seçilmiştir. Bu nedenle sistem Kullanıcıya çok dana fazla bilgi saglayabl lmeKtedir. Bilgisayarla Harita ölçüm ve analizinde, özgün veriler Rodlanmıştır ve ileriKi Kullanımlar için çabuR ve îıernangi bir elle ülçtim yapılmadan işlenmeye uygundur. Bunun yanısıra Haritacı UK prensipleri olan uzaKlıRlarm, şeKi ilerin ve alanların doğru gösterimi viiHarita projeKsiyonlarının Hesaplanmasında uygulanmıştır. Programlar PASCAL aııinae yazılmıştır ve VICTOR 9000 Di lgi sayar ınaa isletıimeRtedLir. PASCAL dilinin yüRseK Oüzeyll ve yaygın Dir ail olması programların transfer edilmesini Kolay last ırmaRtadır. AncaK farRlı Di igl sayarlar m farRiı grafiR clîıazları olması seDeDlyie Dazı alt programların düzenlenmesi gereRmeRtedlr. Anaütar Kelimeler: Haritacı HK, OtomatlR Haritacı lıK. Harita ProjeKs iyonları. Coğrafya, Jeoloji. vlll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED MAP PROJECTIONS OLGAY, Rasm Suna M.S. ID E.E.E. Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Fat m CANATAN SeptemDer, 1967 ; 213 pages In tnis worR, a computer program tnat can De used to store, retrieve ana analyze a cartograpnic aata is developed. The main objectives are to examine tne developments m automatic cartography in order to see wnetner data could De presented more qulcRly and to maKe a decision on wnetner a computerized llDrary of mappaDle information for ANATOLIA region is feasinle. Furtnermore, tne computer program developed as a result of tills worR must nave tne following features ; people tnat are unsRiiied m cartograpny or m computer programming snould use It wltnout any difficulty and tne illprogram snould De transferable to different computers witnout excessive efforts. Tne worR can De divided into tne following parts ; Database of Map data, Computer Processing ana Grapnics output. Most data for mapping exist in tne grapnic form as field, sheets, air pnotograpns etc. To maRe tnem amenaDle to computer processing tney nave to De translated into pairs of numDers. Tne digitizing of lines and points is quite a quicK process Dy using a modern equipment sucn as a digitizer. During tne worK, several data structures for tne retrieval and analysis nave Deen talcen into consideration and among tnem, tne most sultaDie one has Deen selected. For tnis reason tills system provides tne user with much more information aDout tne map. in tne computer metnod of map measurement and analysis tne original data are coded and can De manipulated for future uses qulcKly witnout any manual measurement. Furtnermore correct representation of distances, shapes and areas which are tne principals of cartographic criteria are applied to tne calculation of tne map projections. ivThese programs are written in the PASCAL language and. are presently running on tne VICTOR 9000. Toe fact that PASCAL is a universal high level language will ease tne transfer of programs to otner computers, although it is fair to say tnat modifications of some routines may he necessary because of tne different graphical aevices of different computers. Key words : cartography, Automatic Cartography, Map Projections. Geography. Geology.