A matlap user interface for simulation of medical ultrasonic imaging
Matlap grafik birimi hazırlanması
- Tez No: 128814
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özet MATLAB GRAFİK BİRİMİ HAZIRLANMASI Ereniş, Burak Bu çalışmanın amacı akustik görüntüleme çalışmalarında kullanılmak üzere bir grafik arabirimi hazırlamaktır. Bugüne iki ayrı program kullanıldığından similasyon yapmak zordu. Gerekli olan bilgi yaratımı değişkenlerin bir c++ programının içine yazılması ve her defasında derlenmesi ile sağlanıyordu. Bu araç değişken seçimini daha kolay hale getirir iken değişkenlerin saklanmasınada olanak sağladı. Araç aynı zamanda çıktıları saklamaktadır, bu sayede çıktıları karşılaştırmak mümkündür. Aracın içinde aynı zamanda Gauss darbesi görüntüleme fonksiyonu mevcuttur. Logaritmik sıkıştırma seviyeleri ve hacimsel kesit görüntileri için film fonksiyonuda bu aracın özelliklerindendir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MATLAB GRAPHICAL USER INTERFACE Ereniş, Burak The aim of this study is to create a Graphical User Interface (GUI) for the aquistic image simulations. To this date the simulations were hard to make as there were two separate programs to run, one to generate data other to display the data. The required data generation was made by changing the variables within the c-h- program and compiling it every time. This tool made the variable selection much easier as the user would see all of the required inputs on the screen. The variable storing option allows the user to review the past works. The tool also keeps track of the outputs which allow the user to compare data. There is also an integrated Gaussian pulse display tool for user to select the variables of the Gaussian pulse while viewing the function. The movie function of the GUI allows the user to actually see the image with dynamic logarithmic compression levels and cross- sectional frames of volumetric images. Ill