Coğrafi bilgi sistemi yazılımıyla harita otomasyonu ve kent bilgi sistemi tasarımı
Map automation by GIS software and design of urban information system
- Tez No: 128879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CBS YAZILIMLARIYLA HARİTA OTOMASYONU VE KENT BİLGİ SİSTEMİ TASARIMI Bilal CURABAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ 2002, 71 Sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ Doç. Dr. Cevat İNAL Yrd. Doç. Dr. Gülgün ÖZKAN Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar, mevcut bilgi altyapısındaki anlayış ve uygulamaların değişimine sebep olmuştur. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uygulamaları, bir çok mesleki disiplinin davranışlarında değişikliğe neden olmuştur. Çalışmada, Türkiye'de mevcut bilgi altyapısının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan ve uygulanan harita üretim yazılımları ile CBS yazılımlarının bir kıyaslaması yapılmıştır. CBS yazılımlarının Türkiye'deki mevcut harita yazılım ihtiyaçlarını karşılamadaki yetersizlikleri tesbit edilmiş ve seçilen bir CBS yazılımına harita yazılımı yetenekleri kazandırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca KB S uygulamalarında mevcut durum, yaşanan problemler ve çözüm için önerilerde bulunulmuş ve örnek sistem tasarımı yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma ile CBS yazılımlarına harita yazılım yeteneğinin kazandırılmasının mümkün ve yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.KBS uygulamalarının kent yönetiminde vazgeçilmez olduğu ancak, bu uygulamaların daha anlamlı olabilmesi için bazı köklü düzenlemere gereksinim olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : CBS, Arcview, Harita, Avenue, Bilgi Sistemi, Makro, KBS ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis MAP AUTOMATION BY GIS SOFTWARE AND DESIGN OF URBAN INFORMATION SYSTEM Bilal CURABAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy And Photogrammetry Supervisor : Ass. Prof. Dr. Ali ERDİ 2002, 71 Pages Jury : Ass. Prof. Dr. Ali ERDİ Prof. Dr. Cevat İNAL Ass. Prof. Dr. Gülgün ÖZKAN Developing and increasing needs caused concept and application changes in current information infrastructures GIS and it s applications also caused attitude changes in lost at professional dissiplines. In this study, a comparision on GIS and mapping softwares which or applied and designed in order to meet the needs of current information infrastructure İn Turkey, has been done. Insuftiaes to meet the needs in current mapping softwares in Turkey by GIS softwares were determined and a choosen GIS software was improved by adding some special features that mapping softwares can have. Besides, it was tried to make offers for present situation on practices of UIS and problems lived and solution and to make an model system project. As a conclusion of this study, it can be stated that improvment of GIS softwares by adding same features of mapping softwares can be useful and is possible.. - Ate* -.?? iii 'v£&It was seen that these UIS practices is the most important in the management of city but it must need to some radical dispositions for being of this practices more significantly. Key Words : GIS, Arcview, Mapping, Avenue, Information System, Macro, UIS IV