Üslü ve köklü sayıların öğretiminde öğrencilerin yaptıkları hatalar ve yanılgıları üzerine bir araştırma
A Research mistakes and misconceptions of the students in teaching exponentials and roots
  1. Tez No: 128878
  2. Yazar: ŞABAN CAN ŞENAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜSLÜ VE KÖKLÜ SAYILARIN ÖĞRETİMİNDE ÖĞRENCİLERİN YAPTIKLARI HATALAR VE YANILGILARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Şaban Can ŞENAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hacı SULAK 2002, vii + 69 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Durmuş BOZKURT Doç. Dr. Eşref HATTR Yrd. Doç. Dr. Hacı SULAK Bu çalışmada, öğrencilerin üslü ve köklü sayılarla ilgili yaptıkları hatalar ve yanılgıları tespit edilerek bu hata ve yanılgılara karşı hangi tedbirlerin alınabileceği araştırıldı. Araştırmada Konya ili evren olarak alındı. Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinden seçilen genel liselerin 1. sınıf öğrencilerinden 729'una, çoktan seçmeli olarak hazırlanan“ Teşhis Testi ”uygulandı. Elde edilen veriler analiz edildi. Sonuç olarak öğrencilerin, üslü ve köklü ifadeleri tanımlama ve bu ifadelerle işlem yapabilme konularında ciddi güçlüklerinin ve yanılgılarının olduğu, kuralları ve kavranılan tam olarak bilmedikleri ve birbirine karıştırdıkları tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Matematik Öğretimi, Üslü ve Köklü İfadeler, Teşhis Testi, Yanılgılar. ^2JtanBâınİM kuru ı,d
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis A RESEARCH ON MISTAKES AND MISCONCEPTIONS OF THE STUDENTS IN TEACHING EXPONENTIALS AND ROOTS Şaban Can ŞENAY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Secondary Education of Science and Mathematics Supervisor : Assis. Prof. Dr. Hacı SULAK 2002, vii + 69 pages Jury : Assoc Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Assoc. Prof. Dr. Eşref HATTR Assis. Prof. Dr. Hacı SULAK In this study, mistakes and misconceptions of the students which are related with exponentials and roots are determined and, it is searched that which measures can be taken against this mistakes and misconceptions. Konya is chosen as a universe in this research. The Diagnosis Test which is prepared as multiple choice is applied to the 729 students of the first class of the high schools which are chosen from the districts Karatay, Meram and Selçuklu. The datas which are obtained are analysed. As a result, it is determined that the students have serious difficulties and misconceptions on identifying exponentials and roots and, they do not know the rules and conceptions exactly and, confuse them to each other. Key Words : Teaching Mathematics, Exponentials and Roots, Diagnostic Test, Misconceptions. IV