Dikey bir boruda kaynamanın incelenmesi
Examination of boiling in a vertical pipe
- Tez No: 128955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET DİKEY BİR BORUDA KAYNAMANIN İNCELENMESİ DEMİR, Kubilay Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Haluk KÜÇÜK Eylül 2002, 54 Sayfa Bu çalışmada dikey bir boruda suyun aşın soğumuş bölgede kaynaması sırasında oluşan buhar fazı profili, sıcaklık dağılımı, hız alanı iki-akışkan modeli kullanılarak nümerik olarak incelenmiştir. Türbülans karakteristiklerini hesaplamak için düzeltilmiş bir k-e modeli kullanılmıştır. Kullanılan türbülans modeli buhar habbeciklerinin hareketi dolayısıyla üretilen türbülansı da gözönüne almaktadır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel ve nümerik sonuçlarla karşılaştırılmış ve habbecik hareketim gözönüne alan türbülans modeliyle elde edilen sonuçların deneysel sonuçlan daha iyi temsil ettiği görülmüştür. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF BOILING IN A VERTICAL PIPE DEMİR, Kubilay Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Haluk KÜÇÜK September 2002, 54 Pages ABSTRACT In this study, subcooled boiling of water in a vertical pipe is numerically investigated. The mathematical model involves solution of transport equations for vapor and liquid phase separately. Turbulance model considers the turbulance production and dissipation by the motion of the bubbles. The radial and axial void fractions, temparature and velocity profiles in the pipe are calculated. The extimated results are compared to experimental data available in the literature. It is found that while present study satisfactorily agrees with experimental data in the literature, it improves the prediction at lower void fractions. rv