Isı yalıtım malzemelerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Physical properties of thermal insulation material
- Tez No: 129037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Isı yalıtımı, test metodları, fiziksel özellikler Yalıtım malzemelerinin test metodları, malzeme türü ve kullanılan standartlann şekline göre değişim göstermektedir. Dolayısıyla tüm yalıtım malzemeleri test metod şekilleri malzemelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin farklılıklarına göre sınıflandırılır. Malzemelere ne tip testlerin yapılacağı ilgili standartlarla belirlenmiştir. Ancak dünyadaki kalite standartlannın çeşitlilik göstermesi nedeniyle standartlar arası farklıkların sebep olduğu problemleri çözmek için ortak, standart uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde ısı yalıtım malzemeleri kimyasal içerikleri esas alınarak organik,anorganik ve sentetik olmak üzere üç sınıfta incelenmiştir, malzemenin fiziksel özellikleri, üretim şekilleri, içerikleri ve kullanım alanları belirtilmiş., ilgili tablolar verilmiştir. İkinci bolümde; plastik ve sert gözenekli malzemelerin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için gerekli olan sekiz adet Türk Standardı belirtilmiştir. Bu standartlar; test metodu, test cihazları, numunelerin test için hazırlanması, deneyin yapılışı, hesap ve sonuçların gösterilmesi başlıkları altında incelenmiştir. Son bölümde ise bazı yalıtım malzemeleri için ısı iletim katsayısı X değerinin bulunması hakkında yapılan çalışmadan bahsedilmiştir. Bu çalışma IZOCAM firması laboratuvarları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physcal Properties of Thermal Insulation Material ABSTRACT Key words : Insulation materials, test methods, physical properties The test methods of insulation materials change according to the type of material and standards which are applicable. Test methods of insulation materials are classified according to their physical and chemical properties.Relevant standards determine which tests would be applied to the material. Because the quality standards vary, to overcome problems caused by the differences between these standards, the preperation of a single standard has been initiated. In the first part of this study, thermal insulation materials have been examined in three groups ; organic, inorganic and synthetic on the basis of their chemical composition. Physical properties, production methods, compositions and application areas have been determined and related tables have been presented. In the second part, eight Turkish Standards have been presented which determine the physical properties of rigid cellular materials. These standards are examined under titles given as; test methods, test apparatus, preparation of samples for the test, experimentation, calculation and report presentation. In the last part, some experiments have been determine the physical ( A, ) properties of polyethlene based thermal insulation materials at the Thermal Science Laboratories of IZOCAM Company.