Fosfojips ve perlit katkılı sıvaların mekanik ve fiziksel özelliklerinin deneysel tasarım yöntemi ile incelenmesi
An examination of the mechanic and physical properties of phospho-gypsum and pearlite mixed plaster through experimental design method
- Tez No: 324505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK MESCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sıvalar yapıların iç ve dış yüzeylerinin kaplanmasında kullanılan çimento ve çeşitli dolgu malzemelerinin, yapılacak sıva türüne göre değişik karışım oranlarında hazırlandığı basit karışımlı harçlardır. Bir yapının dış ortamdan gelen herhangi bir etkiye maruz kalacağı ilk elemanı boya ve sıvadır. Dolayısıyla sıvaların dış ortamdan gelebilecek fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı olması bina açısından son derece önemlidir. Yapı kabuğunda koruyucu tabakayı oluşturan sıvaların iyi kalitede ve doğru uygulanmış olması ilk olarak üretiminde gösterilecek ilgi ve özene bağlıdır.İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte yapıların ısı yalıtımı da önem kazanmıştır. Binalarda oluşan ısı kayıpları ve buna bağlı olarak yapılan fazladan ısınma harcamaları çok büyük maliyetlere ulaşmaktadır.Bu çalışmada perlit ve fosfojips katkılarının sıva harçlarının taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri üzerindeki etkileri ve bu katkılar ile ısı yalıtım özelliğine sahip bir sıvanın yapılabilirliği araştırılmıştır. Standartlara uygun karışım ve karışım sonrası fiziksel ve mekanik özellikler sağlanmıştır. Hazırlanan bu karışımların deney sonuçları karşılaştırılmış ve en iyi değerlere sahip sıva karışımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plasters is a simple soil mixture in which cement and different packing materials used for coating the interior and exterior surfaces of constructions are prepared in different compound proportions depending on the type of plaster. The first element of a construction exposed to any exterior effect is its dyestuff and plaster. Therefore the resistence of plaster to physical and chemical effects from external environment is highly important for the construction. Good quality and correct application of plaster composing the protective layer of a building envelope can be achieved first and foremost with good care and attention during the production phase.Along with the developments in the construction sector, heat insulation of buildings have become cruical. Heat losses in buildings and therefore extra heating expenses cost a lot.This study examines the effects of perlite and fosfojips additives on the fresh and hardened properties of plaster putty and also the feasibility of a plaster which has these additives and heat insulation properties. Mixture and physical and mechanical properties after mixture conforming to standards have been provided. The test results of these mixtures have been compared and the plaster mixture with best values has been obtained.