Enerji iletim sistemlerinde ferrorezonans olayının analizi
The Analysis of ferroresonance phonemena in the energy transmitting systems
- Tez No: 129086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Ferrorezonans, Güç sistemleri, Nonlineer, Harmonikler, Konfigürasyonlar, Aşırı gerilimler, Aşırı akımlar. Ferrorezonans lineer olmayan bir rezonans olayıdır ve güç şebekelerini etkiler. Harmoniklerdeki anormal değerler, geçici yada sürekli hal aşırı gerilimlerine ve aşırı akımlarına yol açar ve bunlar genellikle elektrik malzemelerine zarar verir. Bazı açıklanamayan olaylara ferrorezonansın sebep olduğu sanılmaktadır. Ferrorezonansın meydana geleceği baştan tahmin edilemez ve çok tehlikeli olabilir. Ancak buna karşın ferrorezonansa sebep olabilecek bazı konfigürasyonlar tanımlanabilir. Ve bu konfîgürasyonlar üzerinde belirli önlemler alınarak ferrorezonans önlenebilir. Güç sistem davranışını tarif eden matematiksel eşitlikler ve sistemin çözümü bilgisayarların kullanımını gerektirir. Çalışmalar masraflıdır ve herbir kombinasyon için ayrı bir çalışma yapılmalıdır. xı
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF FERRORESONANCE PHENOMENA IN THE ENERGY TRANSMITTING SYSTEM SUMMARY Key Wards : Ferroresonance, Power systems, Nonlinear, Harmonics, Configurations, Over voltages, Overcurrents. Ferroresonance is a nonlinear resonance event that effects power networks. Abnonmal values in the harmonics cause transient or permanent state overvoltages and overcurrents. and this often cause malfunction in the electrical equipment, some unexplained events are thought to he caused by ferroresonance. Ferroresonance can not he predicted and may be very dangerous. But some configurations that cause ferroresonance may be defined. Ferroresonance can be avoided by taking some precations on this configurations. The equations that define power system behavior, and the solitions of the system require the use of computers. The studies on ferroresonance are expensive and each combination requires a seperate study. xn