Elektrokoagülasyon ile atıksu arıtımında OPLC uygulaması
OPLC application at wastewater treatment with electrocoagulation
- Tez No: 129102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : PLC, Elektrokoagülasyon, OPLC Son yıllarda, endüstriyel üretim tesislerinin kontrol devrelerinde programlanabilir mikroişlemci tabanlı cihazların yoğun olarak kullanılmakta olduğu ve yurdumuzda da bu eğilimin hızla arttığı gözlenmektedir. Bu cihazlar Programlanabilir Lojik Kontrolörler yani PLC'lerdir. PLC'nin gelişimi ile birlikte çok fonksiyonlu yeni nesil PLC'ler üretilmiştir. Bunlardan bir tanesi de PLC ile Operatör Panellerini birleştiren OPLC'lerdir. OPLC'ler pek çok endüstriyel uygulamada kullanılabilir. Bu çalışmada da Elektrokoagülasyon ile atık su arıtımı ve bu sistemin Operator Panel & Programmable Logic Controller yani OPLC ile otomatik hale getirilmesi incelenmiştir. xii
Özet (Çeviri)
OPLC APPLICATION AT WASTEWATER TREATMENT WITH ELECTROCOAGULATION SUMMARY Key Words : PLC, Electrocoagulation, OPLC In the recent years, observed that programmable mikroprocessor based devices use frequently at control devices of industrial manufacturing plant and this tendency is getting increase also in our country. These devices are Programmable Logic Controller, PLC. Together with developing PLC, multi function new generation Programmable Logic Controllers had been manufactured. One of them is OPLC which entegrate Operator Panel and PLC. OPLC can be used a lot of industrial applications. In this study, examined that waste water treatment system with electrocoagulation and this system automatize with OPLC. xiii