p53 mutations as a source of aberrant beta-catenin accumulation in cancer cells
Kanser hücrelerindeki sıradışı beta-katenin birikimine p53 mutasyonunun katkısı
- Tez No: 129239
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET KANSER HÜCRELERİNDEKİ SIRADIŞI 0-KATENİN BİRİKİMİNİNE p53 MUTASYOUNUNUN KATKISI TOLGA ÇAĞATAY Doktora Tezi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk Eylül 2002, 157 sayfa /3-katenin, E-kaderin ve TCF/LEF ifade faktörleri ile etkileşerek hücre-hücre etkileşim ve wnt-bağımlı hücre kaderi belirlenmesinde rol alır. /3-kateninin sitoplazmik/çekirdek seviyeleri TCF/LEF hedefi olan genlerin kontrollü ifadesi için önemlidir. Nomalde bu seviyeler /3-kateninin Aksin- 1 'e ve APC'ye bağlı olarak CK- I ve GSK-3/3 tarafından fosforlanmasını takiben poteozomal olarak parçalanması ile düşük seviyelerde tutulur. j8-katenin parçalanmasındaki bozukluklar, sıklıkla kansere neden olnan sıradışı /3-katenin birikimi ile sonuçlanır. Aynı doğrultuda birçok kanserde sıradışı /3-katenin birikimi yüksek bir sıklıkla gözlenmektedir. Bazı tümörlerde bu birikim ya CTNNB1 (/3-katenin) 'in mutasyonal olarak aktivasyonu ya da APC veya Aksini 'in mutasyonal olarak inaktive edilmesi ile ilişkilidir.Birçok tümörde ise bahsi geçen genlerde herhangi bir mutasyon olmadığı halde /3-katenin birikimi gözlenmektedir. Bundan dolayı, kanser hücrelerindeki sıradışı /3-katenin bitirikimine katkısı olan başka ek nedenler olmalıdır. Bu çalışmada normal /3-katenin taşıyan hepatoselüler kanser hücrelerindeki sıradışı /3-katenin biriminin p53 genin mutasyonel olarak inaktive edilmesi ile ilişkili olduğu deneysel olarak gösteriyoruz. Ayrıca, dünya çapındaki p53 ve /3-katenin mutayonlarının ters oratılı gidişatını göstermekteyiz. Bu veriler p53 inaktivasy onunun kanser hücrelerinde gözlenen sıradışı /3-katenin birikimine önemli bir katkısı olduğunu düşündürmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT p53 MUTATIONS AS A SOURCE OF ABERRANT /3-CATENIN ACCUMULATION IN CANCER CELLS TOLGA ÇA?ATAY Ph.D. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk September 2002, 157 Pages /3-catenin is involved in both cell-cell interactions and wnt pathway-dependent cell fate determination through its interactions with E-cadherin and TCF/LEF transcription factors, respectively. Cytoplasmic/nuclear levels of /3-catenin are important in regulated transcriptional activation of TCF/LEF target genes. Normally, these levels are kept low by proteosomal degradation of /3-catenin through Axinl- and APC-dependent phosphorylation by CKI and GSK-3/3. Deregulation of /3-catenin degradation results in its aberrant accumulation, often leading to cancer. Accordingly, aberrant accumulation of /3-catenin is observed at high frequency in many cancers. This accumulation correlates with either mutational activation of CTNNB1 (/3-catenin) or mutational inactivation of APC and Axinl genes in some tumors. However, there are many tumors that display /3-catenin accumulation in the absence of a mutation in these genes. Thus, there must be additional sources for aberrant /3-catenin accumulation in cancer cells. Here, we provide experimental evidence that wild-type /3-catenin accumulates in hepatocellular carcinoma (HCC) cells in association with mutational inactivation of p53 gene. We also show that worldwide p53 and /3-catenin mutation rates are inversely correlated in HCC. These data suggest that inactivation of p53 is an important cause of aberrant accumulation of /3-catenin in cancer cells. iii