Analysis and design of switching and fuzzy systems
Anahtarlamalı ve bulanık sistemlerin analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 129238
  2. Yazar: MURAT AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MORGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET ANAHTARLAMALI VE BULANIK SİSTEMLERİN ANALİZ VE TASARIMI Murat Akgül Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Doktora Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer Morgül Ağustos 2002 Bu tezde, anahtarlamalı ve bulanık sistemler için denetleyici tasarım problemlerini ele alıyoruz. Anahtarlamalı sistemlerde, sistem dinamiği ve/veya denetleyici girdisi, durum uzayının değişik bölgelerinde değişik biçimler almaktadır. Bulanık sistemlerde, sistem dinamiği ve/veya denetleyici girdisi belirli bazı mantıksal ifadelerden oluşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, sistemler arasında belli benzerlikler olmasını beklemek makul görülmektedir. Belli koşullar altında, anahtarlamalı bir sistemin eşdeğer bir bulanık sisteme dönüştürülebileceğini gösteriyoruz. Sistem parametrelerinin değişmesi anahtar lamalı sistemlerde ani olur iken, benzer değişimler bulanık bir sistem için genellikle düzgün/kesiksiz olmaktadır. Dolayısıyla, bu şekilde elde edilen bir bulanık sistem, orjinal anahtarlamalı sistemin kararlılık özelliklerini gösterirken aynı zamanda sistem dinamiğini düzgünleştirebilir. Bu düşünceden hareketle, doğrusal olmayan belli bir sınıf sistem için, değişik anahtarlama yöntemleri öneriyor ve bazı kararlılık sonuçları gösteriyoruz. Doğrusal olmayan sistemler için benzer anahtarlama kurallarının tasarımındaki zorluk dolayısıyla, geliştirilen sonuçların çoğu belirli tip sistemler için olmaktadır. Bulanık sistemler için genel bir kararlılık sonucu elde etmek, mantıksal yapısı nedeniyle oldukça zordur. Bulanık denetleyiciler için bir tasarım yöntemi öneriyor ve belirli koşullar altında kararlılığını gösteriyoruz. Önerilen yöntem fonksiyon yakınsama için de uygulanabilir. Ayrıca faz portresi eşleme ismiyle, amacı kapalı döngü sistem dinamiğinin verilen bir dinamiğe mümkün olduğunca yakınsamasını sağlayacak uygun kontrol girdisininhesaplanması olan, farklı bir kararlaştırma yöntemini ele aldık. Eğer bu sağlanabilirse, kapalı döngü sistemin faz portresi istenilen bir faz portresine yakınsanabilir. Bunun için değişik tasarımlar öneriyoruz. Anahtar Kelimler : Bulanık Sistemler, Anahtarlamalı Sistemler, Kararlılık, Denetleyici Tasarımı, Sürüklenmesiz Sistemler, Faz Portresi Eşleme, Lyapunov Fonksiy onları, Periyodik Anahtarlama. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS AND DESIGN OF SWITCHING AND FUZZY SYSTEMS Murat Akgül Ph.D. in Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ömer Morgül September 2002 In this thesis we consider the controller design problems for switching and fuzzy- systems. In switching systems, the system dynamics and/or control input take different forms in different parts of the underlying state space. In fuzzy systems, the system dynamics and/or control input consist of certain logical expressions. From this point of view, it is reasonable to expect certain similarities between these systems. We show that under certain conditions, a switching system may be converted into an equivalent fuzzy system. While the changes in the system variables in a switching system may be abrupt, such changes are typically smooth in a fuzzy system. Therefore obtaining such an equivalent fuzzy system may inherit the stability properties of the original switching system while smoothing the system dynamics. Motivated from this idea we propose various switching strategies for certain classes of nonlinear systems and provide some stability results. Due to the difficulties in designing such switching rules for nonlinear systems, most of the results are developed for certain specific type of systems. Due to the logical structure, obtaining rigorous stability results are very difficult for fuzzy systems. We propose a fuzzy controller design method and prove a stability result under certain conditions. The proposed method may also be applied to function approximation. We also consider a different stabilization method, namely phase portrait matching, in which the main aim is to choose the control input appropriately so that the dynamics of the closed-loop system is close to a given desired dynamics. If this is achieved, then thephase portrait of the closed-loop system will also be close to a desired phase portrait. We propose various schemes to achieve this task. Keywords : Fuzzy Systems, Switching Systems, Stabilization, Controller Design, Driftless Systems, Phase Portrait Matching, Lyapunov Functions, Periodic Switching.