Settlement properties of waste landfills
Katı atık depolama alanlarındaki oturmaların özellikleri
- Tez No: 129262
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET KATI ATIK DEPOLAMA ALANLARINDAKİ OTURMALARIN ÖZELLİKLERİ Evsel atıkların depolanması son 20 yılda büyük bir gelişme göstermiştir. Kontrolsüz açık alanlardan, son derece gelişmiş, kontrollü ve çevresel etkileri sürekli izlenen yapılara bu süre içinde geçilmiştir. Bir depolama alam oluşturmak, hassas çalışma isteyen karmaşık bir iştir. Son yıllarda çevreye duyulan hassasiyet artmış, geçmişteki tecrübeler ve halkın ciddiyeti bir depolama alam oluştururken bir çok prosedüre uyulması gerekliliğini getirmiştir. Modern depolama alanları uzun zamanlı yapısal projelerdir. Yer seçimi, teknik donanım ve işletmesi aşağıdaki detaylar gözönüne alınarak oluşturulmalıdır. Maliyetlerin minimizasyonu, depolama kapasitesinin maksimizasyonu, hava ve su kalitesinin korunması, halkın sağlık ve güvenliğinin korunması, halkın desteğinin sağlanması, estetiğin korunması, kapatıldıktan sonra verimli bir kullanım alam yaratması Depolama alanlarının etkili bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri için oturmaların minimize edilmesi gerekir. Mühendis oturmanın miktar ve mekanizmasını öngörebilmelidir. Oturmaların mekanizması çok komplekstir. Aşın heterojen bir zeminden bile; aşırı büyük boşluklara sahip olduğu için daha fazla oturma oluşur. Atık alanlarının çökelmesinde etkili mekanizmalar şunlardır : Mekanik, karışmak, fiziksel-kimyasal değişim, biokimyasal ayrışma. m*'"
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SETTLEMENT PROPERTIES OF WASTE LANDFILLS Sanitary landfilling has made monumental strides in the last 20 years, moving from open dumps with little or no control to“state of the art”facilities with sophisticated containment systems, environmental monitoring, improved operational practices, and increased regulation. Developing a landfill is a complex undertaking. Increased awareness of the environment, consequences of past practices, and public concern have triggered many regulations that now guide the development of landfills. Modern landfills are long-term construction projects that must be sited, engineered, and operated to minimize costs, maximize disposal capacity, preserve water and air quality, protect public health and safety, gain public support, preserve aesthetic values, create beneficial uses after closure. For the landfill to maintain effectively settlement must be minimized. The engineer should be able to predict the amount and mechanism of settlement. The mechanics of refuse settlement are many and complex, even more so than for a soil due to the extreme heterogenity of, and large voids present in the refuse fill. The main mechanisms involved in refuse settlement are the following. Mechanical (distorsion, bending, crushing, and reorientation; similar to consolidation of organic soils), ravelling (movement of fines into large voids), physical - chemical change (corrosion, oxidation and combustion), biochemical decomposition (fermentation and decay, both aerobic and anaerobic processes).