Effect of aggregate grading and coarse aggregate type on the properties of self-compacting concrete
Granülometri ve iri agrega tipinin kendi kendine yerleşen betonun özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 129263
  2. Yazar: FİLİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET GRANULOMETRİ VE İRİ AGREGA TİPİNİN KENDİ KENDİNE YERLEŞEN BETONUN ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Son 10 yıl içinde inşaat sektöründeki ilerleme ile“Kendi Kendine Yerleşen Beton”da önem kazanmaya başladı. Bu tip betonun en önemli özellikleri yüksek akışkanlık, segregasyon direnci ve döküm sırasında vibrasyona gerek duyulmadan betonun kendi kendine yerleşmesidir. Katkı maddesi olarak hiperakışkanlaştırıcılar kullanılmaktadır. Bu maddeler diğer akışkanlaştırıcılardan kimyasal yapı bakımından farklılıklar gösterir. Katkıların yanında ince maddeler, su/bağlayıcı madde oram ve agrega kısıtlamaları kendi kendine yerleşen betonun karışım dizaynında önemli konulardır. Bu çalışmanın amacı betonun iri agrega tipi ve agrega granülometrisinin temel özelliklere olan etkilerini incelenmektedir. Doldurma, geçiş kapasiteleri ve segregasyona direnci spesifik test metodları ile taze betonda ölçülmüştür. Bunların yanısıra bazı mekanik ve durabilite özellikleri de ölçülmüştür. Betonlar karışımlardaki mix dizayn farklılıkları olan kalker kırmataş ve/veya çakıl kullammı ve A16-B16 veya B16-C16 granülometri eğrileri aralarında bulunmalarına göre farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF AGGREGATE GRADING AND COARSE AGGREGATE TYPE ON THE PROPERTIES OF SELF-COMPACTING CONCRETE Self Compacting Concrete (SCC) started to gain importance in the last 10 years with the advancement in the construction industry. It has favorable characteristics such as high fluidity, good segregation resistance and the distinctive self-compacting ability without any need for vibration during placing process. Hyperplasticizers are to be used in the production of self compacting concrete. Admixtures used in such concretes differ from other plasticizers in chemical structure. Besides admixtures, fines content, water/binder ratio and aggregate characteristics are important features in the mix design of SCC. The aim of this study is to investigate the effect of variables such as type of coarse aggregates and particle size distribution of the aggregates in the SCC mix design. Filling ability, passing ability and resistance to segregation are tested on fresh SCC with specific test methods. Also, some mechanical and durability properties are tested. The concrete mixtures varied in the mix designs with gravel and/or crushed limestone being used as coarse aggregate and aggregates having a grading between A16-B16 or B16-C16 (TS 707).