A Dynamic analysis of renewable energy sources to meet Turkey's future electiricity need
Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin gelecekteki elektrik gereksinimini karşılaması üzerine dinamik bir analiz
  1. Tez No: 129307
  2. Yazar: EBRU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ TÜRKİYE'NİN GELECEKTEKİ ELEKTRİK GEREKSİNİMİNİ KARŞILAMASI ÜZERİNE DİNAMİK BİR ANALİZ Bu araştırmanın konusu, Türkiye'nin elektrik üretim sektöründeki enerji planlama politikalarıdır. Enerji planlama sürecinde henüz yeterince dikkate alınmamış olan yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük bir elektrik üretim potansiyeli vardır. Yatırımların çoğu, zararlı emisyon seviyelerini arttıracak fosil yakıtlı santrallere ayrılmıştır. Yenilenebilir kaynak olarak sadece hidrolik santraller Türkiye'nin elektrik üretiminde büyük bir paya sahiptir. Bu çalışmanın amacı, elektrik talebi ve kurulu kapasite arasındaki dengeyi farklı politikalar kullanarak araştırmaktır. Bu amaçla, ulusal elektrik planlama sisteminin sistem dinamiği modeli kurulmuştur. Modelde, yenilenebilir ve yenilenebilir olmayan kaynak olarak dokuz ana sektör yer almaktadır; linyit, taş kömürü, petrol, doğal gaz, hidrolik, küçük ölçekli hidrolik, rüzgar, güneş ve jeotermal. Model benzetiminden elde edilen sonuçlar, geçmişte kullanılan kaynak kullanım politikalarının gelecekte elektrik ithalatına neden olacağını göstermektedir. Oysa, uzun dönemde yenilenebilir enerji merkezli bir yatırım politikası izlenildiğinde elektrik ithalatı olmayacak ve yıllık zararlı emisyon miktarları düşecek, ancak yatırım ve operasyon maliyetleri yüksek olacaktır. Öte yandan, yenilenebilir olmayan enerji kaynak merkezli politikalar da elektrik ithalatına yol açmayacaktır ve uzun dönemde kapasitenin tamamı kullanılacaktır. Ancak, diğer yakıtlarla birlikte özellikle doğal gaz ihracatı artacaktır. Bu durum, enerji sektöründe istenmeyen bir sonuç olan kaynak bağımlılığını yaratmaktadır. Ayrıca, bu politika göreceli olarak düşük maliyet yaratırken yüksek düzeylerde emisyona neden olacaktır. Yenilebilir ve yenilenebilir olmayan kaynaklara eşit öncelik verildiği durumda, eğer yenilenebilir kaynaklara yıllık elektrik üretim potansiyelleri oranında yatırım dağılımı yapılırsa, uzun dönemde elektrik ithalatı oluşmayacaktır. Dinamik simulasyon modeli, dinamik elektrik planlama sisteminin temelini oluştaracak ve farklı politikaların analizi için bir laboratuvar olarak hizmet verebilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A DYNAMIC ANALYSIS OF RENEWABLE ENERGY SOURCES TO MEET TURKEY'S FUTURE ELECTRICITY NEED This research deals with energy planning policies in electric power sector in Turkey. There is an important electricity generation potential of renewable sources which has not been sufficiently exploited yet in energy planning process. Most of the investments are allocated to power plants using fossil-fuels, whose combustion increases the harmful emission levels. The only renewable source which has a big share in total electricity generation of Turkey is hydropower sector. The goal of this research is to find a balance between the electricity demand and total installed capacity, through different policies. To this end, a system dynamics model of the national electricity planning system is constructed. The model includes the main non-renewable and renewable sources as sectors; lignite, hard coal, oil, natural gas, hydropower, small-scale hydropower, wind, solar and geothermal. The results obtained from the simulation show that historical allocation policies will yield electricity imports, if continued in the future. However, if capacity investments are made by renewable oriented policies, there will not be any electricity import in the long term, although high installation and operation costs will occur, while yearly emission levels will decrease. On the other hand, a non-renewable oriented allocation does not result in electricity import either and all the electricity generation capacity is completely used in the long term, but the fuel imports, especially natural gas import, considerably increase. This situation creates supply-dependence which is undesirable in the energy sector. Furthermore, this policy generates relatively low costs whereas the released emissions are quite high. In case the renewable and non-renewable sectors are given equal priority, there will not be electricity import in the long term if investment for each renewable source within whole renewable sector is allocated according to its yearly electricity generation potential in the total potential. It is hoped ihat the dynamic simulation model will be the basis of a dynamic electricity planning system and will serve as a laboratory to analyze different policy alternatives.