Effects of parameter changes on a pension system
Emeklilik sisteminde parametre değişimlerinin etkileri
- Tez No: 129373
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR, DOÇ. DR. METİN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sigortacılık, Industrial and Industrial Engineering, Insurance
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET emeklilik sisteminde parametre değişimlerinin etkileri Bu çalışma, Eylül 1999 'da kabul edilen sosyal güvenlik reformu kapsamında yeniden tasarlanan sistem parametrelerini kullanan belirlenmiş fayda esaslı bir emeklilik sisteminde, parametre değişimlerinin etkilerini incelemeyi ve bu sistem altında kazanan ve kaybeden katılımcıları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. 506 No'lu Kanun' la SSK altoda sağlanan yaşlılık, malûllük ve ölüm teminatlarım içeren bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen bu model bireysel aktüeryal denge analizi yardımıyla incelenmiştir. Bireysel aktüeryal denge, belirli karakteristik özellikleri gösteren bir grup katılımcının beklenen katkı paylarının bugünkü değeri ile beklenen faydaların bugünkü değeri arasındaki farktır. Bireysel aktüeryal denge analizi, parametrelerin sistem üzerindeki etkilerini ortaya çıkarabilmek amacıyla, farklı karakteristik özellikler gösteren katılımcı grupları için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, yeni uygulamaya konulan bireysel emeklilik sistemini düzenleyen yönetmelikler kapsamında bir katkı esaslı emeklilik planı modeli de kurulmuştur. Bu model basit aktüeryal teknikler yardımıyla analiz edilmiş ve katkı esaslı emekli planınının önemli parametrelerinin etkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF PARAMETER CHANGES ON A PENSION SYSTEM The purpose of this study is to analyze the effects of parameter changes on a defined benefit pension system using the redesigned parameters introduced by social security reform in September 1999 and to identify the participants who benefit from an increase in lifetime income and who suffer a decrease in lifetime as a result of the same pension system. The model developed comprises the old-age, disability and death benefits provided under SSK by Act No.506. The model is investigated via Individual Actuarial Balance (IAB) analysis. IAB is the present value of the expected amount of contributions less the expected amount of benefits for a cohort of members with certain characteristics. The IAB analysis is carried out for different characteristics of cohorts to derive the impacts of parameters on the system Furthermore a defined contribution model is constructed according to the regulations concerning the Individual Pension System newly introduced in Turkey. This model is analyzed by simple actuarial techniques and the impacts of crucial parameters affecting a defined contribution pension plan are derived.