Seismic evaluation of the retrofitted R/C building based on nonlinear static and dynamic analyses
Farklı yöntemler kullanılarak güçlendirilen betonarme binanın lineer olmayan statik ve dinamik analizlere göre deprem performanslarının belirlenmesi
- Tez No: 129403
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
VI ÖZET FARKLI YÖNTEMLER KULLANILARAK GÜÇLENDİRİLEN BETONARME BİNANIN LİNEER OLMAYAN STATİK VE DİNAMİK ANALİZLERE GÖRE DEPREM PERFORMANSLARININ BELİRLENMESİ Mevcut betonarme binanın ve üç değişik metodla güçlendirilmiş durumunun lineer olmayan davranışları göz önüne alınarak statik ve dinamik analizleri yapılmış ve depreme karşı performansları değerlendirilmiştir. İstanbuldaki beş katlı betonarme binaların genel özelliklerini yansıtan bir betonarme bina seçilmiştir. Sırası ile her kata perde eklenerek, sadece iki kata perde eklenerek ve çelik diyagonal elemanlar eklenerek mevcut binaya üç farklı tipte güçlendirme tekniği uygulanmıştır ve bunların tasarımında Türk Deprem Yönetmeliğinden yararlanılmıştır. Güçlendirme stratejilerinde, Türkiyede en çok bilinen ve uygulaması kolay olan teknikler seçildi. Yapısal elemenlann lineer olmayan davranışı FEMA 356'ya göre modellenerek ve performans noktalarının bulunması için kapasite spektrum metodu kullanılarak yapılan statik analizin yanısıra, binaların dinamik analizleri de yapılmıştır. Dinamik analizde İzmit (PGA=0.23g), Kobe (PGA=0.76g) ve Hachinohe (PGA=0.20g) depremlerinin ivme kayıtlan kullanılmıştır. Modellemede, yapı elemanlarının lineer olmayan davranışı, NLLINK elemanlarının yapı elemanlarına atanması ile sağlanmıştır. Orjinal binaya ve güçlendirilmiş halleri üzerinde performans değerlendirmeleri yapılarak, güçlendirilme stratejileri sağladıkları performans ve maliyet açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEISMIC EVALUATION OF THE RETROFITTED R/C BUILDINGS BASED ON NONLINEAR STATIC AND DYNAMIC ANALYSES The seismic performance of an existing reinforced concrete building and three retrofitted cases were investigated and assessed by performance-based design approach. The five-storey reinforced concrete building, which represents the majority of five-storey reinforced concrete buildings in Istanbul, was selected. Three different retrofit strategies were developed for the building such as retrofitted of buildings by shear walls at all stories (case-I), retrofitted by shear walls only at the basement and the first floor (case-II) and steel braces at all stories (case-Ill) by using Turkish Earthquake Code. For the retrofit strategies, the most well-known and applicable techniques for reinforced concrete buildings in Turkey were chosen. The performance of the existing and retrofitted buildings was investigated by nonlinear static and dynamic analysis. For nonlinear static analysis, hinge parameters defined by FEMA 356 were modeled to reflect the existing conditions and capacity spectrum method was used to determine the performance points for the structures. In addition to nonlinear static analysis, nonlinear time history analysis of the buildings was performed using Hachinohe (PGA=0.20g), İzmit (PGA=0.23g), and Kobe (PGA=0.76g) earthquake accelerations. In the nonlinear time history analysis, all nonlinearity was restricted to the NLLINK elements defined according to the behaviour of the members. The performance of the existing and retrofitted buildings was evaluated and the comparison of the retrofit strategies in terms of their performance and the cost analysis was performed.