Targeting in chaos using analytically described clusters
Analitik olarak betimlenmiş kümeler yardımıyla kaotik sistemlerin hedefe yöneltilmesi
  1. Tez No: 129402
  2. Yazar: YAĞIZ SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
OGY yöntemi, kaotik sistemlerin kontrolü için basit, ancak güçlü bir yaklaşım sunmakta ve enerji tüketen kaotik sistemlerin orijinalde kararsız olan denge modlarını, sistem denklemlerini bilmeksizin kararlı hale getirebilmektedir. Ancak, bu yöntemin en tipik dezavantajı, rastgele bir başlangıç noktasından başlandığında, sistemin kararlı hale getirilecek denge modu civarına oldukça uzun sürede yaklaşabilmesi ve sadece denge modu civarında kullanılabilen denetleyicinin oldukça geç devreye girmesidir. Bu dezavantajı azaltma çalışmaları, literatürde hedefe yöneltme olarak adlandırılmaktadır. Genişletilmiş Denetim Bölgeleri yöntemi, deneysel verilerden elde edilen yerel modelleri kullanarak, sistem denklemlerinin bilinmediği durumlarda da çalışabilen bir hedefe yöneltme yaklaşımıdır. Bu yöntem, denetim parametrelerine küçük değişimler uygulayarak, sistemin hedef civarına bir kaç adımda yönlendirilebildiği çıkış bölgelerim belirleyip modelleme düşüncesine dayanmaktadır. Bugüne kadar, bu çıkış bölgelerindeki sistem dinamiğinin modellenmesi, yapay sinir ağlan yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Genişletilmiş Denetim Bölgeleri yönteminin kümelendirilmiş versiyonunun sinir ağlan yerine, basit analitik modellerle gerçekleştirilmesini sağlayan iki farklı strateji geliştirilmiştir. Farklı metotlarla toplanan verilerden elde edilen alt-kümeler, analitik olarak bir hiper-elipsoid olarak modellenmekte; ardından bu modeller kullanılarak, denetleme parametresinde küçük ayrıksı oynamalarla sistem hedefe yöneltilmektedir. Tek denetim parametreli çeşitli kaotik sistemler üzerinde yapılan benzetim sonuçlan, önerilen yöntemin Kümelendirilmiş Genişletilmiş Denetim Bölgeleri yönteminden daha az bellek ve işlem süresi ile ancak daha düşük hızla hedefe yöneltmeyi gerçekleştirebildiğim, göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The OGY method provides a simple but powerful approach of controlling chaotic dynamics. This method can stabilise inherently unstable equilibrium modes of dissipative chaotic systems under the lack of knowledge about the system equations. However, it has the typical drawback of a long waiting time until the system starting from random initial conditions enters the close neighbourhood of the equilibrium mode to be stabilised, where the controller can be activated. The reduction of this drawback is known under the name of targeting. The Extended Control Regions method is a targeting approach, which can operate under the lack of knowledge about the system equations by employing local models of the system dynamics extracted from empirical data. The method is based on the idea of identifying and modelling those regions of the phase space, starting from which the system can be steered to a close neighbourhood of the target within a few steps applying small perturbations in the control parameters. So far, the modelling of the system dynamics within these phase space regions have been realised using artificial neural networks. In this study, two different strategies are developed in order to realise the clustered version of the Extended Control Regions method on basis of simple analytical models rather than neural networks. Each cluster obtained from the gathered data is analytically described as a hyper-ellipsoid. Subsequently, the analytical models of the clusters are used for targeting purposes by applying small discrete variations in the control parameter. Simulation results on several chaotic systems with single control parameter show that the proposed method can achieve targeting using less memory and computation time than the Clustered Extended Control Regions method on cost of a slower targeting performance.