Manufacturing of rigid porous filters
Rijit gözenekli filtrelerin üretimi
- Tez No: 129414
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET RİJİT GÖZENEKLİ FİLTRELERİN ÜRETİMİ Filtreleme işlemi seramik endüstrisinde sık kullanılan bir işlemdir. Seramik parçaların şekillendirilmesi uygun kalıplarla, basınç uygulayarak veya basınçsız yapı labilmektedir. Bu çalışmada filtre özelliği gösteren yüksek gözenekli ve iyi geçirgenlikli plas tik kalıpların akrilik polimer tozlarından üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca gözenek büyüklüğü dolayısıyla geçirgenlik çeşitli toz çapları kullanılarak kontrol edilmiştir. Aynı zamanda düşük basınçlı döküm işleminde kullanılabilecek, yağda emülsiye edilmiş su yöntemi ile sertleşen, gözenekli bir kalıp üretimi de gerçekleştirilmiştir. Basınçlı çamur döküm işlemi kaba gözenek yapılı kalıplarla yapılırken pozitif basınç uygulanmayan döküm işlemi, alçı kalıplarda olduğu gibi, ince gözenekli kalıplarla yapılır. Elde edilen gözenek büyüklükleri yüksek basınçlı döküm işlemi için 20-40 mikrometre ve düşük basınçlı döküm işlemi için 3-5 mikrometre olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MANUFACTURING OF RIGID POROUS FILTERS Filtration is a basic operation frequently used in ceramic industries. Ceramic articles can be shaped using appropriate molds with or without pressure application. In this study, plastic molds with filter properties, high porosity and good per meability, are manufactured by using acrylic polymer powders. Furthermore the pore sizes hence permeability is adjusted by using different particle sizes of these powders. Also a porous open-pore, hardened plastic composition for low pressure slip casting process is manufactured by subjecting a water in oil emulsion to hardening. Pressure slip casting process requires coarser pores while slip casting process requires fine pores like plaster. The achieved pore sizes are 20-40 fim for molds which can be used in high pressure slip casting and 3-5 fan for molds which can be used in low pressure slip casting.