Radye temellerin tasarımına zemin parametrelerindeki değişimin etkisi
The Influence of variation of soil parameters on the design of raft foundations
- Tez No: 129481
- Danışmanlar: PROF. DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Radye Temellerin Tasarımına Zemin Parametrelerindeki Değişimin Etkisi ÖZET Bu çalışmanın amacı özellikle yurdumuzda çok kullanılan radye temellerin tasarımında kullanılan geleneksel ve bilgisayar hesap yöntemlerinin tanıtılması ve temel altındaki zemin tabakasının çeşitli çevre şartları altındaki etkilerinin temel tasarımında oynadığı rolün belirlenmesidir. Çalışmada temellerin kullanım amacı hakkında genel bir tanımlama yapılmış ve yüzeysel temel çeşitlerine değinilmiştir. Daha sonra radye temellerin kullanıldığı durumlardan, geleneksel ve bilgisayar yöntemleriyle analizlerinin nasıl yapılacağından bahsedilmiştir. Materyal ve metod kısmında doymamış zeminler mekaniği teorisinden bahsedilmiştir. Ayrıca yapılan çalışma kritik durum zemin mekaniği teorisine dayandığı için bu bölümde kritik durum zemin mekaniği teorisi anlatılmıştır. Crisp sonlu elemanlar programı sayesinde farklı yeraltı su seviyeleri tanımlanarak analiz sonuçlarına yeraltı suyunun etkisi irdelenmiştir. Bu çalışma neticesinde ıslanma kuruma, kapilerite, yeraltı suyunun değişimi gibi etkiler altında zeminde özelliklerinde oluşacak değişimler ve bu değişimlerin üzerlerine yapılacak yapılarda göstereceği etkiler değerlendirilmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
The Influence of Variation of Soil Parameters on the Design of Raft Foundations SUMMARY The purpose of this study is to evaluate existing conventional and computer based methodologies for the desing of raft foundations chancing soil state conditions especially varying ground water level surfacial foundations may affect the expected performance of the raft foundation considerably. In this context, the effects of the variation in the ground water level were analyzed. In this masters degree thesis, shallow foundations were introduced together with the available desing methods for them. Unsaturated soil mechanics principles and associeted problems are given in the chapter of Materials and Methods. The theory of Critical Soil Mechanics is also introduced in the same chapter. Sage Crisp Finite Elements Programme was used to analyze the influence of varying ground water level on the stresses and deformations mobilized in the foundation soils. xvn