Kazıklı radye temellerin tasarımını etkileyen faktörlerin araştırılması
An investigation of factors influencing the design of piled raft foundations
- Tez No: 357035
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Doktora tez çalışmasında basınç ve çekme kazıklarının yük-oturma davranışı ile kazıklı radye temellerin tasarımını etkileyen faktörler deneysel olarak araştırılmıştır. Literatürde model kazık yükleme deneylerine ilişkin sınırlı sayıda çalışmalar bulunmaktadır. Bu tür çalışmaların gerçek durumu temsil edip etmediği tartışma konusu olmuştur. Ayrıca geçmişte yapılan kazık yükleme deneylerinde, özellikle model kazıklı radye deneylerinde; kazık ucu, çevre sürtünmesi ve radye tarafından karşılanan yükler güvenilir bir şekilde ölçülememiştir. Bu çalışmalarda genellikle bu yüklerin bir kısmı (örneğin toplam yük) hassas olmayan yöntemler ile ölçülüp diğerleri statik kazık formülleri ile tahmin edilmeye çalışılmıştır. Yine geçmişte yapılan çalışmalara göre daha geniş ve uzun deney tankı seçilerek sınır etkileri en aza indirilmiş, daha büyük çapta model deneyler yapılabilmiştir. Model kazıklar gerçek durumdaki gibi betondan, kazığın oluşturulacağı zemin ortamında imal edilmiş, bu şekilde farklı çevre koşullarının kazık tasarımını etkilemesi önlenmiştir. Deneysel çalışmalar, kazıklı radye temellerde radyenin sistemin taşıyabileceği toplam yüke ihmal edilmeyecek düzeyde katkısı olduğunu göstermiştir. Kazıklı radye temel sisteminde başlangıçta yükün tamamının radye tarafından karşılandığı, çok küçük oturma miktarlarında yükün kazıklara aktarıldığı görülmüştür. Kazık çapının %10 u kadar bir oturmada radyenin toplam yükün %25-40 ını karşıladığı belirlenmiştir. Radyenin 40mm oturmasına karşılık gelen yük paylaşım oranı ile 1mm oturmaya karşılık gelen yük paylaşım oranı arasında %30-%100 artış gözlenmiştir. Deneysel olarak belirlenen göçme yükleri ile çeşitli yöntemlerle belirlenen yükler karşılaştırıldığında, en az göçme yükünün kazık çapının %10 u kuralı ile, en fazla göçme yükünün ise Mazurkiewiez grafik yöntemi ile belirlendiği görülmüştür. Model radye temellerde sınır taşıma gücü temel kesit alanı ile yaklaşık doğrusal olarak artarken, küçük oturma miktarlarında temel kesit alanı artışı ile taban basıncında önemli bir artış olmadığı görülmüştür. Model kazık çekme deneyleri ile kazık çekme kapasiteleri ve kazık deformasyonları ölçülmüş olup, kazık yanal alanı arttıkça çekme kapasitesinin doğrusal yakın bir şekilde arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Load-settlement behavior of pressure and tension piles and factors effecting the design of piled raft foundation are empirically researched in PhD dissertation. There is a limited number of research in literature related to pile loading test. Whether these kinds of researches reflect the real situation is a subject of debate. Moreover, in pile loading tests, especially in model piled raft tests which were conducted in the past, pile toe, environmental friction and loads which were dealt by raft were not measured in a reliable way. In this research, a certain part of these loads (i.e. total load) are measured by non precision methods and others were tried to be estimated by static pile formulas. Boundary actions were minimized by selecting a larger and longer trial tank compared to past researches and greater extents of model tests were able to be conducted. Model piles made from concrete as in the real situation, fabricated in ground setting which the pile would create; various environmental conditions effecting pile design is prevented in this way. Experimental researches have shown that raft contribute a great deal to total load which the system is able to carry in piled raft foundations. It has been observed that in the beginning stage the whole load is met by raft in the pile raft foundation and the load is transferred into the piles at the times of small amounts of settlement. It is determined that in a settlement of a percentage of 10% of pile diameter, raft encounters the 25-40 %of the total load. %30-%100 of increase has been observed between the rates of the load sharing corresponding to 40 mm and 1mm of raft settlement. Comparing the failure loads determined empirically and the other loads determined by different methods, it is found that the minimal failure load is determined by %10 of pile size rule and the maximal failure load is determined by Mazurkiewiez diagram method. It is concluded that the load power boundary in raft settlement model increases in parallel with principal section area and bearing pressure does not increase when principal section area increase in small amount of settlement. It has been observed that pile pulling capacities and pile deformations are measured by model pile pulling tests and pulling capacity increases in a linear way as pile traverse increases.