Kazı duvarlarının ve şevlerin ankraj sistemleriyle ıslahı
Stabilization of excavation walls and slopes with anchor systems
- Tez No: 129495
- Danışmanlar: PROF. DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET DERİN KAZI VE ŞEVLERİN ANKRAJLI SİSTEMLERLE DESTEKLENMESİ Son yıllarda büyük şehirlerde ve yoğun yerleşim bölgelerinde yapılar için gerekli arazilerin azalması buna karşın şehir merkezi gibi yerlerde arazi maliyetlerinin yapı maliyetlerinin fazla üzerinde olmasına neden olmaktadır. Bu durumda inşaat mühendisliği açısından arazilerden maksimum düzeyde faydalanma gereği doğmuştur. Artan nüfus ve ihtiyaçları karşılamayan şehir içi ulaşım yollan için alternatif çözümler aranmıştır. Bu benzeri sorunların çözüm önerileri olan yapıların büyük kısmı için toprak altında veya derin kazı gerektiren yapılara ihtiyaç vardır. Birbirine çok yakın yapıların bulunduğu şehir içinde toprak altı yapılarının ve/veya derin temel kazılarının yapılması mevcut yapıların üzerinde deformasy onlara neden olacağı açıktır. Bu deformasyonların kabul edilir düzeyde tutmak ve en aza indirmek için tutma yapıları, göçme ve kaymaya karşı yapılar imal edilir. Kazı derinliğinin önemli derecede büyük olduğu yüksek bina temeli kazıları, metro vb. yapıların kazı duvarlarının desteklenmesi için klasik destekleme yapılarının kullanılması yeter derecede ekonomik ve güvenli olmamaktadır. Ayrıca klasik destekleme sistemleri kazı alanını daralttığı için tercih edilmemektedirler. Bu durumlarda zemin mekaniği ve temel mühendisliği bilgileri kullanılarak amaca uygun, emniyetli ve ekonomik iksa perdeleri inşa edilmektedir. Zemin ankrajları, klasik istinat yapılarının yetersiz kaldığı veya ekonomik olmadığı durumlarda, derin kazıların güvenle açılması ve inşaat sırasında güvenle durması için yüksek şev duvarlarının desteklenmesinde yaygın olarak kullanılan destek elemanlarıdır. Derin kazı destekleme sistemlerinin rijitlikleri klasik istinat yapılarına oranla daha azdır. Destek sistemlerinde, bölgesel toprak basıncı yığılması sonucu destekleme sistemlerinin elemanlarında çok büyük yükler oluşmaktadır ve bunun sonucu olarak destek sisteminin toptan göçmesine neden olabilecek ardışık göçme mekanizması meydana gelebilmektedir. Çok sıra ankrajlı destek sistemlerinin boyutlandırılmasında gerçek toprak basıncı değerleri kullanılmadığından bir çok araştırmacı tarafından çalışmalar yapılmış ve zemin cinsine bağlı olarak farklı toprak basınç dağılımları önerilmiştir. Bu yöntemler destek sistemlerinin yapım aşamalarında sistemde meydana gelen yükleme durumlarını modelleyememekte, ancak bir gerilme zarfı sunmaktadır. Bu tez kapsamında, destek sistemlerin her aşamasında kazığa aktarılan yükler zemin- yapı etkileşimi gözönüne alınarak geliştirilen bir yöntem ile çözülmüştür. Bu yöntem ile hem duvar önünde ve arkasında mobilize olan içsel sürtünme açıları belirlenmiş hem de deformasyona bağlı olarak kazığa aktarılan yükler bulunmuştur. Böylece destek sisteminin her aşamasında kazığa aktarılan yükler bulunur. Bu çalışmanın devamında her aşamadaki yüklerin tanımlanmasından sonra kazıktaki kesme kuvvetleri ve momentler bulunmalı ve en kritik olan değere göre tasarım yapılmalıdır. Ayrıca yatay ve düşey deformasyonların gözlemlendiği gerçek bir destekleme sisteminden elde edilmiş olan değerlerin kıyaslanması çalışmanın doğrulanması için önemlidir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY STABILIZATION OF EXCAVATION WALLS AND SLOPES WITH ANCHOR SYSTEMS In the last years, available land for new structures have decreased in the city centers and therefore cost of land has increased enormously. Alternative solutions have been searched by several researchers. Locating some parts of the structures underground has come out to be a popular solution. However, this requires deep excavations constructed with specialized soil mechanics and geotechnical engineering service. Classical retaining systems are neither economical nor safe enough for deep excavations, which are above a certain height. Rigidity of excavation wall support systems are less than those of classical retaining walls. In design of multi-anchored systems, earth pressure estimations play an important role. However, during a staged excavations, earth pressures of different magnitudes act on the system. Sometimes these load may be high enough to cause a general failure of the system. It is not easy to estimate the loads and pressures in every stage. There are many researchers who developed different pressure distributions for multi-anchored systems. Apparent pressure envelopes are presented as a result of these studies. Yet these envelopes are not capable of determining the pressure or load distributions in each stage of the construction. ?“.ö”- A new methodology, which aims to determine the actual loads acting on the retaining structure has been developed within the context of this thesis. This methodology makes use of soil structure interaction and is capable of determining the mobilized soil friction angles both at the front and back of the wall. Estimation of the lateral and vertical deformations are made in order to find the mobilized angles and these angles are used to determine the loads acting on the retaining systems. This methodology is open to many further researches. One of them is determination of shears and moments in the retaining system and designing the system according to the maximum values found in any of the stages. The author also recommends that monitoring of vertical and lateral deformations on a retaining structure should be done and the data should be used in this methodology. XII