Zemin çivili dayanma yapıları
Soil nailed retaining walls
  1. Tez No: 128679
  2. Yazar: ETHEM BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Zemin çivili dayanma yapısı düşey veya düşeye yakın kazıların desteklenmesi ve mevcut şevlerin stabilizasyonunun sağlanması için zemine sık aralılarla yerleştirilen pasif takviyelerin aktif-hareketli bölgeyi pasif-stabil bölgeye bağlanması ve kazı yüzeyinin kaplanarak zemin içinde kararlı bir ağırlık yapısı elde edilmesiyle ortaya çıkar. Bu kararlı yapı içinde kayma mukavemeti artışı sağlanırken desteklenen kütlenin yer değiştirmelerinin belli değerlerde olması sağlanır Çiviler stabiliteyi arttırmayı; kohezyonsuz zeminlerde normal gerilmenin dolayısıyla kayma gerilmesinin artışıyla ve kohezyonlu-kohezyonsuz zeminlerde kayma yüzeyinde mobilize olan kaydırıcı kuvveti düşürerek sağlarlar. Bu çalışmada zemin çivili duvarların tasarımında göz önüne alınacak hususlara yer verilmiştir. Geoteknik mühendisi geçmiş tecrübeleri dikkate alarak tasarımı belirleyici koşulları tespit etmelidir. Bu çalışma sonucunda; özellikle inşaat sonrası deformasyonları da dikkate alan tasarımların yapılması gerektiği belirlenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic concept of soil nailing is to reinforce and strengthen the existing ground by installing closely-spaced steel bars, called“nails”, into a slope or excavation as construction proceeds from the“top down”. This process creates a reinforced section that is itself stable and able to retain the ground behind it. The effect of the nail reinforcement is to improve stability by (a) increasing the normal force and hence the soil shear resistance along potential slip surfaces in frictional soils; and (b) reducing the driving force along potential slip surfaces in both frictional and cohesive soils In this study, soil nailed wall design considerations are highlighted. Designer, geotechnical engineer, should adopt the limitations of each project in accordance with previous experiences. As a result of two case studies, it is determined that post construction deformations should be taken into account in soil nailed wall design. XI i