Köklü ve yüzen bitkiler (Lemna minor L. ) içeren doğal arıtma sistemleriyle evsel atıksulardan KOİ ve AKM giderimi
Removal COD and TSS from domestic wastewater using natural treatment systems based on emergent and floating plants (Lemna minor L. )
- Tez No: 129513
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET KOKLU VE YÜZEN BİTKİLER (Lemna minor L.) İÇEREN DOĞAL ARITMA SİSTEMLERİYLE EVSEL ATIKSULARDAN KOİ VE AKM GİDERİMİ Doğal arıtım sistemleri, atıksuyun toprakta filtre edildiği sistemlerden, içerisinde mikroorganizmaların ve su bitkilerinin birbirlerini destekleyerek geliştiği sulakalanlara kadar, çok çeşitli sistemlerden oluşurlar. Doğal arıtım sistemleri, dünyanın bir çok bölgesinde, yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır, ancak ülkemizde henüz kullanım alanı bulamamışlardır. Bu tez kapsamında, ülkemizde yeterince incelenmemiş olan doğal arıtım sistemlerinin, evsel atıksuların arıtımında gösterdikleri performans değişimleri, arazi şartlarında incelenmiştir. Bu amaçla, arazi şartlarında kurulan doğal arıtım sistemi, bir evsel atıksu arıtma tesisinin ön çöktürme havuzunun çıkış suyu ile beslenmiştir. Çalışma, iki dönem halinde yürütülmüş ve sistemin KOİ, AKM ve besi maddesi giderme kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, değişik çaplardaki dolgu malzemelerinden oluşmuş 33.6 İt boşluk hacmine sahip bir reaktör ve buna seri olarak bağlı, içerisine L. minor ekilmiş olan, 40 cm su derinliği, 57.6 İt hacme sahip ikinci bir reaktörden oluşturulmuş bir sistem kullanılmıştır. Atıksu sisteme, iki adet debi ayarlı peristaltik pompa yardımıyla verilmiştir. Çalışmada kullanılan atıksu, Ataköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nin ön çöktürme havuzunun çıkışından periyodik olarak alınmıştır. Çalışma süresince İki farklı HBS (hidrolik bekletme süresi) kullanılmıştır Birinci aşamada, 1. ve 2. reaktörler için sırasıyla 6,67 gün ve î 1,4 günlük bekletme süreleri kullanılmıştır. İkinci aşamada bu değerler sırasıyla, 3,33 ve 5,7 gün olmuştur. Çalışmanın her iki döneminde, sistemin değişik noktalarından alman numunelerde AKM, KOİ, NH3-N, TKN, TP analizleri gerçekleştirilmiş ve bu veriler literatürde verilen bilgilerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, birinci reaktörde %85,3 AKM ve %78 KOİ, ikinci reaktörde %52,2 AKM, %44,9 KOİ, %80,2 TKN ve %12,2 TP giderim verimleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, doğal arıtım sistemlerinin, evsel atıksuların ikincil ve ileri arıtımı için geniş bir ölçekte uygulanabilir olduğu, fakat arıtım mekanizmalarının daha iyi anlaşılabilmesi için yapılan çalışmaların sayısının artması gerektiği görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY REMOVAL OF COD AND TSS FROM DOMESTIC WASTEWATER USING NATURAL TREATMENT SYSTEMS BASED ON EMERGENT AND FLOATING PLANTS (Lemna minor L.) Natural treatment systems vary from very simple systems in which wastewater is filtrated through the soil to more complicated systems such as wetlands in which microorganisms and water plants grow together and cultivate each other. Although natural treatment systems use is common in many regions of the world, they are not used effectively in Turkey yet. Within the context of this thesis, variation of the performance of the natural treatment systems in wastewater treatment, which is not examined enough in Turkey, were investigated in situ. For this reason, a natural treatment system which is constructed in situ, was fed by the primary sedimentation basin effluents of a domestic wastewater treatment plant. The study was accomplished in two stage; COD, TSS and substrate removal capacity of the system was tried to be determined. In this study, two reactor in sequence were used. First one which has 33.6 L of free space was filled with media in different diameters. L. minor was planted in second reactor, which has 40cm water depth and 57.6 L of volume. The system was fed by wastewater through two peristaltic pumps with flow controls. Two different HRTs (hydraulic retention time) were used in the study. In first stage, HRTs for first and second reactors were 6.67 and 11.4 days respectively. Corresponding values for second stage were 3.33 and 5.7 days. In both two stages, TSS, COD, NH3-N, TKN, and TP analysis were conducted for the samples taken from different points of the system, and results were compared with corresponding values obtained from the literature. Removal efficiency for TSS was 85.3% in the first reactor while that was 78% for COD. Removal efficiencies for TSS, COD, TKN, and TP in the second reactor were 52.2%, 44.9%, 80.2%, and 12.2% respectively. As a result, it is found that natural treatment systems can be used in secondary and advanced treatment of domestic wastewaters in large scale. However, more study is needed to clarify the treatment mechanisms of natural treatment systems. XIII