Perinatal asfiksili yeni doğanda miyokard hasarının değerlendirilmesi
- Tez No: 129564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada perinatal asfîksiye maruz kalan bebeklerde miyokard hasarının olup olmadığını araştırmak, ayrıca cTn-I'nın perinatal asfîksi tanısında, erken dönemdeki komplikasyonlar ile uzun süreli takibinde ortaya çıkabilecek nörolojik sekellerle ilişkisini araştırarak ve kötü prognoz göstergesi olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Ünitesi'nde Kasım 2000 ve Kasım 2002 yılları arasında doğum sonrası ilk 24 saat içinde perinatal asfiksi nedeniyle başvuran, zamanında doğmuş 43 yenidoğan bebek ile, kontrol grubu olarak 25 sağlıklı yenidoğan bebek alınmıştır. Hastaların yenidoğan ünitesine başvurularında, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ve yedinci günlerde olmak üzere toplam iki kez cTn-I, CK-MB, CK, LDH, SGOT, kreatinin, ölçümleri için kan örnekleri alındı ve ölçümleri hastanemiz rutin biyokimya laboratuvarlarında yapıldı. Doğumdan sonraki ilk 24 saatte EKG'de düzeltilmiş QT aralığı değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundaki olguların ilk üç gün içinde EKO da sol ventrikül sistolik fonksiyonlarından ejeksiyon fraksiyonu ve kısalma fraksiyonu oranlan değerlendirildi. îlk nörolojik muayenesinde Sarnat&Sarnat ve Dubowitz değerlendirmesindeki kriterler kullanıldı. Kontrole gelen 24 olgunun 12, 18 ve 24. aylarda nörolojik muayene, ve Denver Gelişimsel Tarama Testi II ile sekel oranlan belirlendi. Asfiksili olguların cTn-I, CK, CK-MB, SGOT, LDH, kreatinin düzeyinin asfiksinin evresi ile doğru orantılı olarak arttığı ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. Asfikside evre arttıkça 5. dakika Apgar değerinin azaldığı, QTc süresinin uzadığı, kan pH değerinin düştüğü, serum cTn-I düzeyinin ise yükseldiği saptandı. Ekokardiyografik incelemede EF ve FS oranı ile kontrol grubu ve cTn-I arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu durum erken dönemde inotropik ajan kullanımına bağlandı. Kalp yetmezliği ve beyin ödemi gelişen olgularda serum cTn-I düzeyinin yükseldiği saptandı. Ölen olgularda da serum cTn-I düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu. Beyin felci olan üç olgudan ikisinin serum cTn-I düzeyinin yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak bu çalışmada perinatal asfiksinin tanısında Apgar, mekonyumla boyanma, pH, kreatinin, CK, CK-MB, SGOT ve LDH yardımcı klinik ve laboratuvar bulgusu olarak kullanılmakla birlikte, miyokard hasarının spesifik bir göstergesi olan cTn- I'nın perinatal asfikside retrospektif tanı değerinin daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca cTn- I'nın perinatal asfiksili olguların kalp yetmezliği, beyin ödemi, mortalite gibi erken dönem 61komplikasyonlar ile uzun dönemde ortaya çıkabilecek beyin felci gibi nörolojik sekeller yönünden“kötü prognoz belirleyicisi”olarak kabul edilebileceği sonucuna varıldı. 62
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was performed to investigate whether the babies who undergo perinatal asphyxia have myocardial injury, Whether cTn-I can be used in the diagnosis of perinatal asphyxia and whether it can be accepted as a poor prognostic indicator in long term by in investigating neurologic sequela that can occur. Forty-three newborn babies who were given birth in term and who applied to our department because of 25 healty newborn babies as the control group were included in this study. The study was performed at the Pediatrics Department of the Meram Medicine Faculty of Selçuk University between November 2000 and 2002. We obtained blood samples for the serum levels of cTn-I, CK-MB, CK, LDH, Creatinin and all measurements were performed by our hospital's laboratory of biochemistry. Corrected QT in ECG was assessed within the first 24 hours after birth. Ejection fraction and shortening fraction as systolic functions of the left ventricle were assessed by echocardiographic examinations within the first three days after birth both in the case group and in the control group Sarnat&Sarnat's and Dubowitz's criteria were used for the first neurological examination. The rates of sequale were determined by using Denver Developmental screening test and neurological examination in 24 cases who applied for control examination in 12th, 18th and 24th months after birth. It was detected that in the first day of life the asphyxiated babies had had significantly higher serum levels of cTn-I, CK, CK-MB, SGOT, LDH and creatinin than those of control group and the increase in levels of these parameters were correlated with the stage of asphyxia. On the seventh day only the levels of SGOT and creatinin were found higher than the values of the control group. It was detected that the 5 minute Apgar score decreased, QTC interval was prolonged and blood pH levels decreased while the stage of asphyxia increased. No statistically significant relations were found between EF and FS rates on echocardiographic examination and the control group and cTn-I levels. This was attributed to the use of inotropic agents in the early stage. It was detected that the serum cTn-I levels had been increased in the cases who had cerebral edema and cardiac failure. The levels of cTn-I were found significantly higher in the cases who died. 63Among the cases who survived cerebral palsy had been detected in three cases In the cases who had cerebral palsy, the serum levels of cTn-I were detected higher. As a consequence while Apgar score,blood pH and serum levels of creatinin,CK, SGOT, LDH are used as assisting laboratory measurements in the diagnosis of perinatal asphyxia, the retrospective diagnostic value of cTn-I which is a spesific marker of myocardial injury was found higher. Additionally it was concluded as a poor prognostic marker for neurologic sequela such as cerebral palsy which may occur in long term. 64