Prenatal dönemde akkaraman koyunu ve kıl keçisi fötuslarında önmidelerin histogenezisi üzerinde ışık mikroskobik araştırmalar
- Tez No: 12957
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 39 - ÖZET Tahmini yaşları 28-125 gün (CVR 1,5-39 cm) arasında değişen toplam 76 adet koyun ve keçi fötusunun kullanıldı ğı bu araştırmada önmidelerin ışık mikroskobik yapısı ince lendi. Fötuslar Elazığ Et ve Balık Kurumu Kesimevinden te min edildi. Kesimden sonra alınan örneklerden histolojik preparatlar hazırlandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Başlangıçta tek bir boşluk halinde bulunan mide CVR 2,5 cm' den (28. gün civarı) itibaren dört kompartmana ay rıldı. Rumen papillalarının ilk işaretleri keçi fötusların- da CVR 17 cm, koyun fötuslarmda CVR 19 cm uzunluğundaki örneklerde görüldü. Krista retikularis ' ler ilk defa CVR 7 cm'lik keçi, CVR 12 cm'lik koyun fötuslarmda gelişmeye başladı. Her iki türde de omazum laminalarınm I. dizisi fötuslar CVR 2,5 cm uzunluğunda iken görüldü. CVR 11 cm' lik keçi, CVR 18 cm'lik koyun fötuslarmda ise laminaları dört dizisi de gelişmişti. Lamina epiteliyalis P.A.S. ile, propria ve submuko- za alcian blue ile başlangıçta şiddetli reaksiyon verdi. Reaksiyonun şiddeti gelişim ilerledikçe azaldı.
Özet (Çeviri)
- 40 - SUMMARY In this study a light microscopic structure of the fetal lamb and goat forestomach (rumen, reticulum and omasum) were examined, A total of 76 fetuses of 28-125 days old (CVR 1,5 to 59 cm) were used. All the fetuses were obtained from local slaughterhouse of Elazığ, Turkey, The histologic slides were prepared from the samples taken after slaughtering and examined in light microscope. The stomach had a single compartment in the begining and started to differenciate into four compart ments when CVR was 2,5 cm (about 28 th day). The first appearance of the papillae ruminis were observed in CVR 17 cm and 19 cm of goat and lamb respectively. The reticuler ribs were started to firstly development when CVR 7 cm in goat and 12 cm in lamb fetuses. In fetuses of both species the first order omasal laminae were recorded when CVR was 2,5 cm. The four orders of omasal laminae were developped in CVR 11 cm goat and CVR 18 cm lamb fetuses. At the begining lamina epithelialis with P.A.S., propria and submucosa with alcian blue gave severe positive reaction. The severity of reaction decreased with development of fetuses.