Prenatal ve postnatal dönemlerde koyun ileal peyer plakları üzerinde ışık ve elektron mikroskobik çalışmalar
The light and electron microscopic investigation on the ileal peyer's patches of sheep in the prenatal and postnatal periods
- Tez No: 443945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV GÜROL BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Prenatal ve Postnatal Dönemlerde Koyun İleal Peyer Plakları Üzerinde Işık ve Elektron Mikroskobik Çalışmalar Bu çalışma, prenatal ve postnatal dönemdeki koyun ileal Peyer plakları ve folikülle ilişkili epitelinin (FAE) gelişiminin ışık ve elektron mikroskobik olarak incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal olarak Ankara çevresindeki mezbahalardan sağlanan, değişik gelişme dönemlerindeki Akkaraman ırkına ait 34 fötüs ve 6 adet yetişkin koyundan alınan ileum dokuları kullanıldı. Yapılan çalışmada, ileumda primordiyal dom yapısı gösteren Peyer plağı taslaklarına ilk olarak gebeliğin 73. gününde, primordiyal dom-folikül yapısı gösteren Peyer plağı öncülerine ise gebeliğin 96. gününde rastlandı. 111 günlük fötüsten itibaren primordiyal domfolikül yapısı gösteren Peyer plağı öncülerinde agregatlaşma başladığı, 147 günlük fötüste Peyer plaklarının histomorfolojik olarak olgun hale geldiği gözlendi. Fötal dönemde interfoliküler alan, germinal merkez, korona ve dom bölgesinde iri pironinofilik hücreler gözlenirken, tipik plazma hücrelerine rastlanmadı. Postnatal dönemde ise dom bölgesi ve interfoliküler alanda çekirdeği ekzantrik, tipik plazma hücrelerine rastlandı. İleumda CD4+ ve CD8+ lenfositlerin gebeliğin 70-95. günleri arasında bağdokuda, 95- 120. gün arasında primordiyal foliküllerde ve submukozada olduğu belirlenirken, gebeliğin 120-150. günleri arasında interfoliküler alanın tamamına yakınının CD4+ ve CD8+ lenfositlerden oluştuğu gözlendi. Postnatal dönemde CD4+ ve CD8+ lenfositlerin yoğun olarak dom bölgesi, interfoliküler alan ve lamina propriyada olduğu gözlenirken, korona, germinal merkez ve FAE'de az sayıda pozitif reaksiyon veren hücrelere rastlandı. Çalışmamızda CK18'in prenatal dönemde koyun M hücreleri için spesifik bir intermedyer filaman olduğu ilk defa ortaya koyuldu. CK18'in M hücrelerindeki ekspresyonu prenatal dönemin sonuna doğru artarken, postnatal dönemde ekspresyon gözlenmedi. Elektron mikroskobik olarak M hücreleri prenatal dönemin erken safhalarında basık prizmatik iken, doğuma yakın ve postnatal dönemde boylarının uzadığı dikkati çekti. Bu hücrelerin apikal yüzlerinde prenatal dönemin erken dönemlerinde mikrofoldlar gözlenmezken, ilerleyen dönemlerde kısa düzensiz mikrofold yapısına rastlandı. Postnatal dönemde ise sadece bazı M hücrelerinde mikrofold görüldü. Sonuç olarak, koyunlarda prenatal dönemde Peyer plaklarının eksojen antijenik uyarım olmaksızın gelişim gösterdiği araştırmamızla desteklendi.
Özet (Çeviri)
The Light and Electron Microscopic Investigation on the Ileal Peyer's patches of Sheep in the Prenatal and Postnatal Periods Te aim of this study was to investigate prenatal and postnatal development of sheep ileal Peyer's patches and follicles associated epithelium (FAE) under light and electron microscopy. Ileal tissue that taken from 34 fetuses and 6 adult Akkaraman sheeps at different development periods provided from the slaughterhouses around the Ankara were used as material. In the present study, anlagen of Peyer's patch showing primordial dome structure was firstly observed at 73 days of gestation, while early anlagen of Peyer's patch showing promordial dome-follicle structure was firstly seen at 96th days in ileum. It was determined that starting from 111 days of gestation, Peyer's patches anlagen showing primordial domefollicle structure began to aggregate and as from 147th days of gestation, Peyer's patch histomorphologically became mature. In fetal period, large pyroninophilic cells were observed in interfollicular region, germinal center, corona and dome region while plasma cells weren't seen. In the postnatal period, typical plasma cells having excentric nucleus were detected in dome region and interfollicular region. In ileum CD4+ and CD8+ lymphocytes were detected in the connective tissue between 70 and 95 days of gestation and these cells were found in primordial follicle and submucosa between 95 and 120 days of gestation. It was observed that almost all interfolicular region was composed of CD4+ and CD8+ lymphocytes between 120-150 days of pregnancy. While CD4+, CD8+ lymhocytes were seen intensely in the dome region, interfollicular region and lamina propria in the postnatal period, a small number of CD4+, CD8+ lymphocytes were detected in germinal center, corona and FAE. We revealed that CK18 is a specific intermediate filament for sheep M cell in prenatal period for the first time. While CK18 expression in M cells increased towards the end of the prenatal period, no expression was observed in postnatal period. When M cell was examined under electron microcopy, it had flattened prismatic shape in the early stages of prenatal period. It drew attention that M cell grew longer towards the end of the postnatal period and in postnatal period. While no microfold structure on apical side of M cell was observed in the early stage of prenatal period, on later stages short and rough microfold structure was observed. As for the postnatal period, microfold structure was determined only some M cells. As a result, the opinion Peyer's patch developed without exogenic antigenic stimulation in sheep during the prenatal period was supported with our research.