Preeklampsili gebelerde koagülasyon parametrelerinin ve trombin ile aktivite edilebilen fibrinoliz inhibitörü (TAFİ) düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of coagulation parameters and thrombin activatable fibrinolysis inhibitor (TAFİ) level in preeclampsia
- Tez No: 129695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hematology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET: Preeklampsi, hemostatik bozukluklar ile karakterize, gebeliğin nispeten sık komplikasyonlarmdan birisidir. Patogenezi halen net olarak bilinmemektedir. Artan mikrotrombogenez sonucunda oluşan uteroplasental dolaşım bozukluğunun rol oynayabileceği düşünülmektedir. Preeklampside intravasküler koagulasyonun önemli ölçüde arttığı ve fıbrinolitik aktivitenin azaldığı görüşünden yola çıkılarak, çeşitli literatürlerde farklı koagulasyon parametreleri değerlendirilmiştir. Trombin ile aktive edilebilir fıbrinoliz inhibitörü (TAFİ), son yıllarda tanımlanmış bir glikoproteindir. TAFİ'nin trombotik eğilimi olan pek çok klinik durumda rol oynayabileceği çalışmalarla gösterilmiştir. Bu nedenle bizim çalışmamızda da 30 preeklamptik ve 30 normal gebede TAFİ antijen düzeyleri değerlendirmeye alındı. TAFİ antijen düzeyleri preeklamptik grupta 12,55±1,88 |o,g /mi iken, normal gebe grubunda 12,29±3,0 |ig/ml idi. Literatürün aksine bizim çalışmamızda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,709). Literatürde ise TAFİ antijen seviyeleri preeklamptik gebe grubunda beklenenin aksine, normal gebe grubundan düşük bulunmuştur. İstatistiksel olarak ta anlamlı kabul edilmiştir. Bu azalma ılımlı hepatik disfonksiyona ve idrardaki kayıba bağlanmıştır. Literatürle karşılaştırıldığında, bizim preeklamptik gebe grubumuzda hepatik disfonksiyon mevcut değildi. Bu nedenle preeklamptik gruptaki TAFİ antijen seviyeleri, normal gebe grubundaki ile benzer bulunmuş olabilir. Buradan, eğer idrarda TAFİ antijen kaybı olmasaydı preeklamptik grupta daha yüksek değerler bulunabileceği yorumu yapılabilir. Sonuç olarak biz, preeklampside TAFİ'nin etkisine ilişkin kesin yorumlar yapmadan önce bu bulguların, idrarda TAFİ antijen düzeylerinin bakılması, TAFİ'nin aktif formunun ölçümü, hepatik sentez kapasitesini gösteren moleküler çalışmalar gibi ileri araştırmalar ile desteklenmesi kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Preeclampsia is fairly common complication of pregnancy that is characterized by hemostatic abnormalities. Pathogenesis of preeclampsia is still not known. It is thought that uteroplasental circulation defect due to increased microthrombogenesis may cause preeclampsia. Based on this speculation, different coagulation parameters were studied to show significant increase in intravascular coagulation and decrease in fibrinolytic activity. Thrombin activatable fibrinolysis inhibitor (TAFI) is relatively recently described glycoprotein. TAFI can be expected to play a role in various clinical conditions associated with thrombotic tendency. So TAFI antigen levels were investigated in 30 preeclamptic and 30 normal pregnant women in our study. TAFI antigen levels were 12,55±1,88 ug/ml in preeclamptic group, 12,29±3,0 ug/ml in normal group. In contrast to literature, there were no statistical differences between two groups (p=0,709). In the literature, TAFI antigen levels were found to be low in preeclamptic group unexpectedly, compared to normal pregnant women. This result was meaningful statistically. This decrease have been explained by moderate hepatic dysfunction and loss in urine, in the literature. In contrast to literature, there was no hepatic dysfunction in our preeclamptic group. So similarity between TAFI levels of two groups can be connected to this. Also it can be speculated that, if TAFI was not lost in urine, maybe it will be higher in preeclamptic patients. As a result, we thought that, these findings must be supported with further investigations such as determination of TAFI antigen level in urine, measurement of active form of TAFI in patients, making molecular studies which determine capacity of hepatic synthesis.