Deneysel akut pankreatitte PARS inhibitörlerinin bakteriyel translokasyon ve pankreatit üzerine etkileri
The role of 3-aminobenzamide, in experimental acute necrotizing pancreatitis
  1. Tez No: 129696
  2. Yazar: OKTAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Deneysel akut nekrotizan pankreatitte PARS inhibitörlerinin (3- aminobenzamide) pankreatit üzerine etkileri. Giriş: Akut pankreatitin seyrinde görülen septik komplikasy onların gelişimi ve mortalitede en önemli faktörlerden biri bakterilerin translokasyonudur. Materyal ve metod: 45 adet erkek Sprague- Dawley cinsi rat çalışmaya alındı. Ratlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grupl (Sham + SF, n=15), Grup II (TKA + SF, n=15) ve Grup III (TKA + 3 -AB, n=15). Ratlarda biliyopankreatik kanala retrograd taurokolat infuzyonuyla akut nekrotizan pankreatit oluşturuldu. SFIAM grubunda pankreatik kanala serum fizyolojik verildi. 2 gün boyunca belirlenen tedaviler intraperitoneal yolla uygulandı. 48. saatte serum amilaz tayini ve farmakolojik incelemeler için kan ve pankreas örnekleri, bakteriyel translokasyonu saptamak amacıyla çekum, paraaortik, periton ve pankreastan mikrobiyolojik ve patolojik örnekler alındı. Sonuçlar: SHAM grubunda kontrol grubuna göre daha az pankreas patolojileri saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Role of 3-aminobenzamide, in Experimental Acute Necrotizing Pancreatitis Background: Translocation of bacteria from the gut is one of the most important factor in the development of septic complications and mortality in acute pancreatitis. Material and Methods: 45 female Sprague-Dawley rats were studied. Rats were randomly allocated into three groups. Acute pancreatitis was induced in Group II (control; n=15), and Group III (3-AB; n=15) by retrograde injection of taurocholate into the common biliopancreatic duct. Group I rats (SHAM; n=15) received normal saline infusion into the common biliopancreatic duct as placebo. Rats were treated with 3-aminobenzamide intraperitoneally for 48 hours after induction of pancreatitis. All animals had blood drawn for serum amylase determinations when they were killed. Bacterial translocation to mezenter lymph nodes, and distant sites (pancreas, cecum and peritoneum) were examined. A point scoring system of histologic features was used to evaluate the severity of pancreatitis. Results: Acute pancreatitis developed in all Groups, but not in Group I (Sham), as indicated by macroscopic parenchymal necrosis, fat necrosis and abundant turbid peritoneal fluid.