Lumbal disk hernilerinin Şanlıurfa'da cinsiyete göre dağılma sıklığının araştırılması
The Research about the dispersion frequency of lumbal disk hernias to the sexes
- Tez No: 129723
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
V ÖZET LUMBAL DİSK HERNİLERİNİN ŞANLIURFA'DA CİNSİYETE GÖRE DAĞILMA SIKLIĞININ ARAŞTIRILMASI Amaç: Dünya nüfusunda yaygın olarak görülen bel ağrısının nedenlerinden biri olan lumbal disk hernileri (bel fıtığı) nin Şanlıurfa ilinde cinsiyete göre dağılma sıklığının araştırılması Materyal ve metot: 2002 yılının ocak-ağustos ayları arasında tedavi için Şanlıurfa Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesine başvuran ve Beyin Tomografisi (BT) veya Manyetik Rezonans (MR) ile kesin tanısı konmuş 100 hasta incelendi. Hastaların mezüre ile boy ve elektronik tartı ile ağırlık ölçümleri yapıldı. Her bir hastanın cinsiyeti, mesleği, yaşı, disk hernisinin seviyesi ve tipi incelendi. Disk hernisinin seviyesi ve tipi BT veya MR raporlarına göre belirtildi. Ayrıca hastalara disk hernisinin oluş sebebi soruldu. Böylece hastaların günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve işlerinde yaptıkları hatalı hareketler ve bu hatalı hareketlerin disk hernisi ile ilişkisi saptanmaya çalışıldı. Ayrıca cinsiyetin, yaşın, boy ve ağırlığın disk hernisinin oluşmasındaki etkileri incelendi. Verilerin istatistiksel analiz işlemlerinde Minitab for windows (ver. 11.54) paket program kullanılmıştır. Analiz yöntem olarak ta nonparametrik testlerden khi kare analizi (K) kullanılmıştır. Tartışma ve sonuç: Lumbal disk hernileri, iş gücü kaybı, tedavi giderlerinin fazlalığı ve psikolojik faktörleri olumsuz etkilemesi nedeniyle ülkemizde önemli bir sorundur. Koruyucu hekimlik açısından, eğitici programların daha yaygın olarak yapılmasının önemi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE RESEARCH ABOUT THE DISPERSION FREQUENCY OF LUMBAL DİSK HERNIAS TO THE SEXES Objective: To search the dispersion frequency of lumbal disk hernias to the sexes in Şanlıurfa which is one of the causes for hernias common seen in world population. Material and Approach: 100 patients, who had applied to Şanlıurfa Public Hospital's Physical Treatment Unit for treatment and were definitely diagnosed with the Brain Tomography (BT) or Magnetic Resonance (MR) between the months January-August in 2002, have scanned. The patients' heights were measured with the tape measure and their weights were measured with the electronic scales. The sex, occupation, age, the level and type of disk hernia of each patient were scanned. The level and type of disk hernia were determined through the report of BT or MR moreover the cause for disk hernia was asked to the patients. In this way the daily life activities (GYA), wrongly done movements of the patients and the relationship between these movements and disk hernia were tried to be determined. Furthermore the effects of sex, age, lenght and weight on hernia's formation were examined. In statistical analysis procedure of the datum, minitab for windows (ver. 11.54) packaged software was used. As analysis method, one of the nonparametric tests, square analysis was used. Discussion and Result: Lumbal disk hernias are very important problem in our country for its affecting becoming of use, high cure expenditures and psychological factors negatively. From the angle of protective doctorship, the importance of common educational programs is pointed out.